01 Kasım 2013 06:00

Star’ın Ege Temsilcisine hemşireye hakaret cezası

Star Gazetesi Ege Bölge Temsilcisi ve Köşe Yazarı Ahmet Kaplan’a, SES Yöneticisi hemşireye basın yoluyla hakaretten ceza verildi.

Star’ın Ege Temsilcisine hemşireye hakaret cezası

Paylaş

Ahmet Kaplan, Ayvalık Devlet Hastanesi Hemşiresi ve SES Balıkesir Şube Yöneticisi Birsen Seyhan’a yönelik olarak kaleme aldığı, “İdeolojik Körlük” başlıklı yazıda eleştiri sınırlarını aşarak basın yoluyla alenen hakaret suçu işlediği gerekçesiyle ceza aldı. Kaplan’ın daha önce de aynı suçtan ceza almış olması sebebiyle, Ayvalık 2. Asliye Ceza Mahkemesi cezayı ertelemedi.  Cezanın, adli para cezasına çevrilmesi ve ceza miktarı itibarıyla temyiz yolunun da kapalı olması sebebi ile ceza infaz edilecek. Mahkeme, Ahmet Kaplan ve Star Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü’nü, Birsen Seyhan’a 5000 TL manevi tazminat ödemeye mahkum etti.

NE OMUŞTU?

Ayvalık Devlet Hastanesi hemşire odasındaki eşyaların yenilenmesini idareden talep eden hemşirelerin bu talebi üzerine AKP İlçe Başkanlığı söz konusu yenilemeyi yapmak istemiş, Birsen Seyhan ise bu işin idarenin işi olduğunu ifade ederek yenilemeye karşı çıkmıştı.

AKP İlçe Başkanının basın aracılığıyla, “Ayvalık’tan ya bu hemşire gidecek ya ben gideceğim” şeklindeki beyanından sonra açılan disiplin soruşturması sonucunda Birsen Seyhan’a “Kınama” cezası verilmiş ve Seyhan İvrindi ilçesine sürgüne gönderilmişti. Balıkesir İdare Mahkemesinde açılan dava sonucunda sürgün işlemi iptal edilerek Birsen Seyhan Ayvalık Devlet Hastanesindeki görevine geri dönmüş ve kınama cezası da kaldırılmıştı. Ahmet Kaplan daha önce de CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam’a hakaretten dolayı ceza almış, ancak hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmişti. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Yeni yunus türü keşfedildi

SONRAKİ HABER

Askeri miğferle öldürdüğü iddia edilen astsubay FETÖ'den tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa