Yunanistan’da gösteriler yaygınlaşıyor

Yunanistan’da gösteriler yaygınlaşıyor

Yunanistan hükümeti AB ve IMF ile kredi taksitlerinin 5.’sinin serbest bırakılması için yoğun görüşmeler yapar ve halkın, işçi ve emekçilerin sırtına, özelleştirmelerden ağır vergilendirmelere kadar yeni yükler yıkarken ülke genelinde gelişen tepkiler giderek büyümeye ve sokaklara taşmaya başladı.Bir h

Seyit Aldoğan

Bir haftadan beri Yunanistan’ın birçok kentinde, merkezi alanlarda yapılan gösteriler giderek güçleniyor. Başkent Atina’da meclisin bulunduğu Sintagma meydanında pazar akşamı yapılan gösteriye yüz bini aşkın kişi katıldı. Sosyal paylaşım sitelerinden yapılan çağrılar doğrultusunda alanlara çıkanlar hükümetin istifa etmesini, MF ve AB konseyi ile yapılan anlaşmaların iptal edilmesini talep olarak gündeme getiriyor. Talepleri yerine getirilinceye kadar alanlardan ayrılmayacaklarını söyleyen göstericiler her akşam alanlarda açık halk toplantıları düzenleyerek atılacak adımlar konusunda kararlar alıyor.

Halkın biriken öfkesinin sokaklara taşması ve daha radikal karaktere bürünmesi korkusu karşısında alanlara çıkanları “hiçbir partiye ve siyasi örgütlenmeye bağlı olmayan bütünüyle barışçıl” ve  “parti ve sendikalara sırtını dönmüş kitle” olarak propaganda etmeye özen gösteren basın ve gerici kuruluşlar kendiliğinden gelişen bu öfke patlamasının önüne geçmeye ve içini boşaltmaya çalışıyorlar.

Yunanistan Komünist Partisi (KKE) ve diğer sol örgütler gösterileri, sermaye politikalarına karşı gelişen tepkiler olarak değerlendiriyor. Diğer yandan kendiliğinden gelişen bu hareket üzerine yapılan  propagandalara ve hedef şaşırtma tehlikesine dikkat çekiyor.

Bu arada salı günü akşam saatlerinde üniversitelere bağlı öğretim görevlilerinin çağrısı üzerine Atina’nın Propilya meydanında bir araya gelen aydınlar, sanatçılar, öğrenciler coşkulu bir miting gerçekleştirdi. On binlerce kişinin katıldığı gösterinin merkezi konuşmasını ünlü müzisyen Mikis Teodorakis yaptı. Teodorakis “bizi uçurumun kenarına getiren politikaları kabul etmemiz mümkün değil, hükümet istifa etmeli AB ve IMF ülkeden kovulmalıdır” dediği konuşmasında halkı sermaye politikalarına karşı mücadele etmeye çağırdı. Oldukça coşkulu geçen mitingde AB hükümet ve IMF karşıtı sloganlar atıldı.

VEKİLLER MECLİSTE MAHSUR KALDI

Atina’da parlamento girişini kapatan göstericiler, milletvekillerinin çıkışını engelleyerek gerginliğe sebep oldu.
Atina’da parlamentonun da bulunduğu Sintagma meydanında 7’inci gösterisini yapan binlerce kişi, hükümet, siyasiler, AB ve IMF’yi protesto gösterilerini sürdürdü.

Daha önceki günler hiçbir sorunun yaşanmadığı barışçıl protesto gösterilerinde dün gece kısa süreli gerginlik yaşandı. Meclisin girişini kapatan göstericiler, milletvekillerini protesto etti. Çalışmalarını tamamlayan vekillerin meclisten çıkışını engelledi.

Bir süre mecliste mahsur kalan milletvekilleri, polisin yoğun güvenlik önlemi altında oluşturduğu güvenli şeridi yardımıyla ayrılabildi.

Milletvekillerinden bir kısmı ise ulusal parkın bulunduğu ağaçlık bölgeden itfaiyenin el fenerleriyle kaçmak zorunda kaldı. (Atina/EVRENSEL)

www.evrensel.net