Polisten gazeteciye: Döverim, kanun var, burası Uganda değil

Polisten gazeteciye: Döverim, kanun var, burası Uganda değil

Taraf Gazetesi'nde çalışan Tuğba Tekerek'in kişisel blog hesabı http://tugbatekerek.blogspot.com/ 'da yayınladığı görüntüler toplum üzerindeki polis baskısının ulaştığı aşamayı bir kez daha ortaya koyuyor.

Taraf Gazetesi'nde çalışan Tuğba Tekerek'in kişisel blog hesabı http://tugbatekerek.blogspot.com/ 'da yayınladığı görüntüler toplum üzerindeki polis baskısının ulaştığı aşamayı bir kez daha ortaya koyuyor. Tekerek'in 29 Ekim günü Galatasaray Meydanı'nda çektiği görüntü ve yazdıkları şöyle:

"Bu videoyu 29 Ekim günü saat 16.00 sularında Galatasary Meydanı'nda çektim.

Tünel'de Andımız'ı okumak isteyen eylemciler kısa bir süre önce polis tarafından dağıtılmıştı. Ben Galatasaray Meydanı'na vardığımda orada bir grup eylemci ve çok sayıda polis vardı. Meydanın tam ortasında duran, herkesin yanından geçtiği otobüse gözaltına alınanlar bindiriliyordu.

Önce gözaltına alınanların otobüse bindirilişlerini cep telefonumla kaydettim. Bu arada bir polis benim oradan uzaklaşmamı istedi, gazeteci olduğumu söyleyip çekime devam ettim.

Daha sonra başka bir polis üzerime sert bir şekilde gelince olası olumsuz durumlara karşı etraftakilerin dikkatini çekmek için yüksek sesle bağırarak ¨Gazeteciyim¨ dedim. Uzaklaştırılmaya çalışlırken yüksek sesle bağırmaya devam ettim. Bu arada etrafımı çok sayıda sivil polis sardı. Tüm bu süreçte elimde sarı basın kartım vardı. Polislerden birisi ¨Alın bunu, GBT yapın, çantasını arayın¨ derken, müdürü ¨Al otobüse¨ diyerek beni tehdit ediyordu.

GBT işini son derece ağırdan alıp, beni uzunca bir süre olay yerinden uzaklaştırdılar, işimi yapmama engel oldular. Ben bu arada video çekimine devam edip, telefonu önce çantama en sonda da montumun cebine koydum.

Bu süreçte bir polisin ¨Gazeteciysen gazetecisin. Kanunda birşey mi var 'Gazeteci istediğini çeker'! Döversem döverim. Sana mı kaldı. Avukat mısın?¨ sözlerini de kaydettim. Polis bu cümlelerin devamında ¨Tedbir almışım. Kanun var. Burası Uganda değil¨ diyordu.

Mesleğimi yapmamın engellenmesiyle ilgili olarak en kısa zamanda savcılığa başvuracağım. Kanun var mı, burası gerçekten Uganda değil mi, göreceğim. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net