31 Ekim 2013 12:01

Ceylanpınar'da okullar açıldı, tedirginlik sürüyor

YPG ve El Nusra Cephesi arasında Serêkaniyê, Til Halaf ve Mişrafa bölgelerinde yaşanan şiddetli çatışmalar nedeniyle okulların iki gün tatil edildiği Ceylanpınar'da çatışma seslerinin kesilmesiyle birlikte öğrenciler bugün yeniden ders başı yaptı.

Ceylanpınar\'da okullar açıldı, tedirginlik sürüyor
Paylaş

Rojava'nın Serêkaniyê kenti ve Til Xelef köyü arasında YPG ile El Nusra Cephesi arasında 27 Ekim tarihinde başlayan ve şiddetlenerek büyüyen çatışmalar yerini akşam saatlerinde ara ara duyulan silah seslerine bırakırken, Ceylanpınar'da 2 gün boyunca tatil edilen okullar bugün yeniden açıldı. İlçe sakinlerinin özellikle atılan toplardan yayılan sarı renkli dumanların kimyasal gaz olması ihtimali konusundaki tedirginliği ise devam ediyor.

NE OLMUŞTU?


Ceylanpınar'da 28 Ekim sabahı El-Nusra militanlarının attığı havan mermisiyle İdris Akgül isimli yurttaş yaşamını yitirmiş, devam eden saldırılar sonrasında Serêkaniyê kenti gibi Ceylanpınar tarafı da atılan topların hedefi olmaya devam etmişti.

El Nusra'cıların önceki gün başlattığı saldırılarda attığı topların düştüğü yerlerden koyu sarı ve beyaz renkte dumanların yükselmesi ise "Kimyasal silah kullanılıyor" ihtimalini akıllara getirmişti. Aynı gün Ceylanpınar tarafındaki İstasyon Caddesi'nde bulunan bir binaya isabet eden top mermisinin ardından binaya girenlerin zehirlenmesi ile olay daha da büyümüştü.

Aynı gece Ulu Cami Mahallesi'ne düşen başka bir merminin ardından, Türkiye'nin "Uluslararası angajman kurallarını" el Nusra'cılara karşı kullanmamasına tepki gösteren ilçe halkı Hükümet Konağı'na yürüyerek geç saatlere kadar burada oturma eylemi yapmıştı. Dün birçok üst düzey askeri yetkilinin geldiği Ceylanpınar'da önceki günlerin aksine çatışma seslerinin duyulmadığı bir gün yaşanırken, akşam saatlerinde ara ara olsa da Serêkaniyê tarafından gelen top sesleri duyulmaya devam etmişti.

Serêkaniyê'de yaşanan şiddetli çatışmalar nedeniyle son 2 gün okulların tatil edildiği Ceylanpınar'da çatışma seslerinin kesilmesi nedeniyle öğrenciler bugün yeniden ders başı yapsa da, 3'ü gazeteci 5 yurttaşın zehirlendiği patlamaların ardından büyüyen "kimyasal gaz" endişesi devam ediyor. (Urfa/DİHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

AKP’nin kadın istihdam paketi kime müjde?

SONRAKİ HABER

Birleşik Krallık seçimleri: Brexit talebi karşılık buldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa