31 Ekim 2013 06:00

Ünye Cezaevinde zorunlu din eğitimi

Ünye M Tipi Cezaevinden bir süre önce tahliye olan bir hükümlü, cezaevinde tutuklu ve hükümlülerin zorunlu din eğitimine tabii tutulduklarını iddia etti.

Ünye Cezaevinde zorunlu din eğitimi

Paylaş

Sait Kocaman

Ünye M Tipi Cezaevinden bir süre önce tahliye olan bir hükümlü, cezaevinde tutuklu ve hükümlülerin zorunlu din eğitimine tabii tutulduklarını iddia etti. Söz konusu uygulamayı sorduğumuz cezaevi müdürü din eğitimi değil, konferansların olduğunu söyledi.

Ünye M Tipi Açık Cezaevinden tahliye olan hükümlünün anlattığına göre cezaevinde din eğitimleri veriliyor ve bu eğitimler zorunlu kılınıyor. Cezaevine dışarıdan imamlar getiriliyor ve Kur’an’daki surelerin içeriği anlatılıyor. Dini eğitimlere katılmak istemeyenler ise ilginç bir tehditle karşılaşıyor: “Katılmazsanız, denetimli serbestlik yasasından faydalanamazsınız”
Hükümlüler de belirli birtakım şartları olan ‘Denetimli serbestlik yasasından faydalanmak için’ eğitime istemeyerek de olsa giriyor. Üstelik din eğitimi bittikten sonra da katılan tutuklulardan imza alınıyor.

Hükümlüler bu uygulamaya tepkili olmalarına rağmen seslerini dışarı duyuramıyor çünkü haftalık yaptıkları telefon görüşmeleri dinleniyor ve kayıt altına alınıyor.


DİN EĞİTİMİ DEĞİL ‘KONFERANS'

Uygulama hakkında bilgi almak için aradığımız Ünye M Tipi Açık Cezaevi Müdürü, zorunlu din eğitimini yalanladı ancak cezaevine imamların konferans verdiğini söyledi.

Cezaevi Müdürü, “Mevzuatımız gereği hükümlülere yönelik bu tür faaliyetlerimiz var. Cezaevinde görevlendirilen vaiz tarafından konferans veriliyor” dedi. Cezaevi müdürü uygulamayı ‘konferans’ olarak sınırlandırsa da cezaevinin İnternet sitesinde hükümlülere din eğitimi verildiği belirtiliyor. (Samsun/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Baluken: Barzani Türkiye’nin gerisine düşüyor

SONRAKİ HABER

Divriği Kültür Derneği ‘acil demokrasi’ talebiyle toplandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa