30 Ekim 2013 13:36

'Tarih yazdık' diyen medya arızayı görünce sus pus

Bugün gazeteler büyük büyük Marmaray manşetleriyle çıkarken, Marmaray’ın daha ilk gününde üç arıza yaşandı ve elektrik kesintisi nedeniyle bazı seferler yapılamadı. Yandaş medya bu haberlere karşı sessiz kaldı.

\'Tarih yazdık\' diyen medya arızayı görünce sus pus
Paylaş

Çağrı Sarı

Marmaray açılışında dün tam bir şov yaşandı. Hükümet kanadının yoğun katılım gösterdiği projenin açılışı da gazete manşetlerinde, sayfa sayfa haberleştirildi. Gazeteler AKP’nin sloganını Marmaray’a uyarlayarak verdi... “Hayaldi gerçek oldu” dedi. 150 yıllık rüyadan bahsedildi... Marmaray projesi ile Cumhuriyet Bayramı’nı birlikte gördü. 90 yıl ve bayram hediyesi vurguları dikkat çekti.
 
Medya, Marmaray  propagandasını günlerdir elden bırakmıyor. Gazetecilerin katıldığı deneme seferleri,  kaleme alınan onlarca köşe yazısı... Bütün bunlar bir süre daha sürecek gibi. Bugün gazeteler büyük büyük manşetlerle çıkarken, Marmaray’ın daha ilk gününde bir fiyasko yaşandı ve 3 kez arıza nedeniyle seferler duruldu. Yolcular 4 dakikada geçmeleri gereken yolu, dakikalarca yürümek zorunda kaldı... İşte bütün bunlar hem sosyal medyanın, hem de memleket gündemini belirledi.

YANDAŞ MEDYA SESSİZ

“Cumhuriyeti taçlandırdık”, “Tarih yazdık” diye manşet atan gazetelerin İnternet siteleri  ise bugün yaşanan arızanın ve yolda kalan yolcuların haberini uzunca bir süre görmemeyi tercih etti.Yine bu gazetelerin İnternet sitelerinde yer alan “Marmaray sefere başladı” haberi de güncellenmedi.

Taraf Gazetesi Köşe Yazarı Emre Uslu ise “Koca Marmaray’ı görmeyen kafa elektrik kesintisini görüyor. Hasetinizden çatlayacaksınız. Haklıya hakkını verin” twiti atarak  yandaşlıkta sınır tanımadı. Uslu köşe yazısında ise şu ifadelere yer verdi: “Marmaray projesi Türkiye’nin önemli projelerinden biri. Yapana, planlayana çalışana ve arkasındaki siyasi iradeye teşekkür ederiz. Bu konuda en büyük teşekkürü hak eden kişi kuşkusuz Tayyip Erdoğan’dır.”

Deneme sürüşünün olduğu gün Bakan Binali Yıldırım ile beraber fotoğraf çektiren gazeteciler ve projenin eksikliklerini vurgulayan TMMOB’yi köşe yazısında yerden yere vuran Eyüp Can, arızaya dair öğle saatlerine kadar tek kelime etmedi.

Yeni Şafak ancak 14.00'da gerçekleşen ve seferleri durduran son arızanın ardından haber geçti.

PENGUEN MEDYASININ ZOR ANLARI

CNNTÜRK canlı yayında Marmaray’ı ekranlara getirip, projeyi anlatmak istedi. “100 yıllık Rüya” başlığının kullanıldığı canlı yayında sunucu, yolcuların duygu ve düşüncelerini aldı. Bu esnada tren bir süre çalışmayacak anonsu yapıldı. Zor durumda kalan muhabir vaziyeti toparlamaya çalıştı. Arızayı bildirdi “Ancak bu sorun bir süre sonra giderilecek tahmin ediyoruz. Sorunun hemen giderildiği anda seferler başlayacak” dedi. Sunucu ısrarla elektrik sıkıntısının giderileceğini ve Marmaray’ın kesintisiz seferlerine devam edeceğini söyledi. Sonra da canlı yayın noktalandı. (İstanbul/EVRENSEL)


EYÜP CAN BUNU NASIL SAVUNACAK?

@Red_Grafik:  Daha taksidi bitmedi hemen bozdunuz ;) #Marmaray
‏@Atvardediler: Ilk birkaç kısa devre samimiydi ama sonra araya marjinal kondansatör grupları karıştı.. #Marmaray
@tomagrafi: #Marmaray’da izinsiz yürüyüşler başlamış, müdahale olacaksa üzerime rahat bir şeyler alayım? @Valimutlu
‏@filizyavuz:  Marmaray hakkında halkı ve yetkilileri uyaran TMMOB’a dün esip gürleyen Eyüp Can, bugün bozulan #Marmaray’ı nasıl savunacak?

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tunus\'ta intihar saldırıları

SONRAKİ HABER

Urfa’da sağanak yağış hayatı felç etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa