29 Ekim 2013 18:14

Federal Meclis skandalı araştıracak

Almanya, dinleme skandalı ile çalkalanmaya devam ediyor. NSA’nın Almanya Başbakanı Angela Merkel’i 2013 yazına kadar dinlediği ve Obama’nın dinlemeden haberdar olması iddiaları sonucu, Federal Meclisin konuyla ilgili özel bir oturum yapacağı bildirildi.

Federal Meclis skandalı araştıracak
Paylaş

Almanya, dinleme skandalı ile çalkalanmaya devam ediyor. NSA’nın Almanya Başbakanı Angela Merkel’i 2013 yazına kadar dinlediği ve Obama’nın dinlemeden haberdar olması iddiaları sonucu, Federal Meclisin konuyla ilgili özel bir oturum yapacağı bildirildi.

ABD Ulusal Güvenlik Kurumunun (NSA) dinleme skandalı nedeniyle, Federal Mecliste özel bir oturum yapılacağı açıklandı. Hrıstiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) Meclis Grup Başkanı Volker Kauder ve Sosyal Demokrat Parti Meclis Grup Başkanı Frank-Walter Steinmeier’in, 18 Kasım tarihinde toplanılması konusunda uzlaştıkları duyuruldu.

DİNLEMEYE ÖZEL KOMİTE KURULACAK

Federal Mecliste ayrıca ABD Ulusal Güvenlik Kurumunun dinleme skandalına açıklık getirilmesi için özel bir araştırma komisyonu kurulacağı bildirildi. Sol Parti ve Yeşiller Partisinin ardından, Sosyal Demokrat Parti de bir meclis araştırma komisyonu kurulmasından yana olduklarını açıkladı.

Sosyal Demokrat Parti Genel Sekreteri Andrea Nahles, Bild gazetesine verdiği demeçte araştırma komisyonunun, konunun karanlık yanlarını aydınlatabileceğini ve Rusya’da iltica talebi kabul edilen eski CIA Ajanı Edward Snowden’ın da önemli bir tanık olabileceğini ifade etti.

‘ABD KONUYLA İLGİLİ SORUŞTURMA BAŞLATTI’

Wall Street Journal gazetesi ise Almanya Başbakanı Angela Merkel’in telefonlarının 2013 yaz aylarına kadar dinlendiğini ancak ABD Başkanı Barack Obama’nın konuyla ilgili bilgisi olmadığına yer verdi. Gazetenin, Amerikan yetkililerinin açıklamalarına dayandırdığı haberinde, Merkel’in telefonlarının dinlenmesine, Washington hükümetinin yaz aylarında başlattığı bir soruşturma sonucunda son verildiğine yer verdi.

Soruşturmaya göre, Obama’nın yaklaşık beş yıl boyunca Merkel’in telefonlarının dinlendiğinden haberdar olmadığı öne sürülüyor. ABD’li yetkililerin gazeteye, NSA kapsamında birçok faaliyetin yürütüldüğünü ve aynı anda birçok telefon dinlenirken Obama’nın bunların tamamı hakkında bilgilendirilmesinin çok da kolay olmadığını söylediklerine yer verildi. Beyaz Saray, soruşturma tamamlanana kadar konuya dair ayrıntı vermemeyi tercih ediyor.

İSPANYA AÇIKLAMA İSTİYOR

İspanya, ABD’den ülkede her ay 60 milyon telefon görüşmesi, cep telefonu mesajı ve elektronik postayı izlediği haberlerine açıklık getirilmesi çağrısında bulundu. İspanya’nın AB Bakanı tarafından bakanlığa çağrılan, ABD’nin İspanya Büyükelçisi iddialarla ilgili ‘şüphelere’ açıklık getirileceğini söyledi. ABD Büyükelçisi, haberlerin doğru çıkması durumunda yapılanların ‘uygunsuz ve kabul edilemez’ olduğunu belirtti. İspanya medyasında çıkan haberlerde Amerikan Ulusal Güvenlik Dairesi NSA’nın İspanya’da her ay gizlice 60 milyon telefon görüşmesini izlediği bildirilmişti. Bu iddia, CIA ajanı Edward Snowden’ın sızdırdığı belgelere dayandırılıyor. El Pais ve El Mundo gazeteleri, NSA’nın arayan ve aranan kişinin numaralarını ve bulundukları mevkiyi bilgi olarak topladığını, fakat görüşmelerin içeriğine dokunmadığını yazdı.  (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Libya\'da büyük banka soygunu

SONRAKİ HABER

Erdal Kara, Aylan Bebek’in kısa filmini çekti 

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa