BDP’den Facebook sansürüne tepki

BDP’den Facebook sansürüne tepki

BDP, İstanbul İl Örgütüne ait Facebook sayfasının ardından Genel Merkeze ait Facebook sayfasının da kapatılmasına tepki gösterdi.

BDP, İstanbul İl Örgütüne ait Facebook sayfasının ardından Genel Merkeze ait Facebook sayfasının da kapatılmasına tepki gösterdi.

BDP’den yapılan açıklamada, “Gezi Direnişi” günlerinde sosyal medyanın değerini keşfeden AKP ile Facebook’un iş birliğinin hız kesmeden devam ettiği belirtildi. Açıklamada, “Bu iş birliğinin bir sonucu olarak da Facebook’ta partimize yönelik sansür giderek artıyor. Facebook’un partimize yönelik sansür politikası, siyasal alanda yürütülen baskı politikasının bir benzeridir. BDP’nin sosyal medyada giderek artmaya başlayan etkinliğinden rahatsız olan çevreler, partimizin siyasi, politik, barışçıl mesajlarının sosyal medya üzerinden yaygınlaşmasını engellemek amacıyla çağ dışı yol ve yöntemlere başvurmaktadır” denildi.

Facebook’un bu “sansürcü” anlayışının altında AKP ile yürüttüğü çıkar iş birliğinin yattığı belirtilen açıklamada, “Londra’da yüz yüze yaptığı görüşmelerde Facebook yetkilileri, uygulamalarındaki hataları kabul ederek politikalarını Türkiye gerçeklerine göre güncelleyeceklerini belirtmişlerdi. Ancak, terk etmiş gibi göründükleri sansürcü anlayışlarının son örnekleri, Facebook yetkililerinin bu yönlü sözlerinin bir geçiştirme, oyalama ve zamana yayma tavrı olduğunu açığa çıkarmıştır. Şirketin sansürcü anlayışı, tüm itirazlarımıza ve haklı argümanlarımıza rağmen aynen devam etmektedir.Bunun en somut göstergesi Genel Merkezimize ait sayfanın kapatılmasıdır. Facebook ya AKP iktidarının sosyal medya sansürünün şaşmaz bir uygulayıcısı ya da masa başında hayatın doğal akışının farkında olmayan bir asosyal platformdur” denildi. (ANKARA)
 

www.evrensel.net