\

'Sendikalılarla uğraşmak zor' diyerek sendikasızlar işten atıldı

Sendikalaşan Punto Deri işçileri, patronu yıldırmayı başardı. Patron “küçülme” gerekçesiyle iş atmak için sendikasız işçileri seçer olmuş.

Vedat Yalvaç / Sadiye Eser

Sendikalaştıkları için işten atılan Punto Deri işçileri 79 gündür fabrika önünde direniyor. Sendikanın fabrikaya girmesi ile bir çok kazanım elde eden Punto Deri işçileri patronu yıldırmayı başarmış. Öyle ki patron “küçülme” gerekçesiyle iş atmak için sendikasız işçileri seçer olmuş.

Punto Deri patronu geçtiğimiz cumartesi 3 işçiyi “Küçülme politikası uygulamak zorundayız” diyerek işten attı. İşten atılan işçilerin “Biz sendikalı değiliz, bizi neden işten atıyorsunuz” sorusuna fabrika yönetiminin cevabı oldukça ilginç; “Sendikalıları işten atıyoruz onlar kapıda direnişe geçiyor, dava açıyorlar, arkaları sağlam, güvenceleri var... Bizim başımıza bela oluyorlar. Ama sizin herhangi bir güvenceniz yok. Bizim de işlerin azalmasından kaynaklı olarak küçülme politikası uygulamamız gerekiyor. Bu nedenle biz de mecburen sizi işten çıkarıyoruz.”

‘SEN YİNE DE GEL SENİ DE SAVUNURUZ’

Punto Deri’den ilk atılan işçilerden biri olan Mustafa Özaydın anlatıyor bunları bize. Özaydın, daha önce en son işten atılan güvencesiz 3 arkadaşı örgütlemek için çok uğraştıklarını ancak olumlu sonuç alamadıklarını söylüyor. Ta ki işten atılana kadar. İşten atılan arkadaşlarından biriyle görüşen Özaydın, arkadaşının kendisine “Sendikaya üye olmamakla yanlış yaptık, şimdi sendikaya üye olmak istiyoruz” dediklerini anlatıyor.

“Yine de arkadaşları basın açıklamasına çağırdım” diyen Özaydın, atılan işçi arkadaşını, “Gel birlikte mücadeleyi büyütelim. Olur da işe iadelerimiz kabul edilirse, biz de sizin işe geri alınmanızı şart koşarız diyerek’ arkadaşına teselli veriyor.

Özaydın işyerine sendika girince çok kazanım sağladığını belirterek kazanımlarını şöyle sıralıyor; “Maaş bordrolarımız 800-900 lira iken  1800 liraya çıktı. Daha önce izin paraları 100-150 lira verilirken. Şimdi 5 senenin altındakiler 800 lira, 5 senenin üzerindekiler 1200 lira izin parası almaya başladı. Maaş bordrolarımızda 87 saat çalışıyor gözükürken şimdi 190 saate çıktı. İzinler yasalarda yer alan zamanında verilmeye başlandı.”

‘SENDİKANIN ÖNEMİNİ ONLAR DA BİZ DE GÖRDÜK’

Punto Deri işçilerinin sözcülüğünü yapan Ramazan Aygün işten atılan ilk işçilerden biri. Cumartesi gecesi işten atılan işçilerin sendikalaşmaları için çok uğraştıklarını ancak arkadaşlarını bir türlü ikna edemediklerini söyleyen Aygün; “Sendikasız bir şekilde hiçbir hakkın elde edilemeyeceğini biz de onlar da yaşayarak gördük” diyor. Aygün “Arkadaşlarımızın işten atılmalarına sevinmiyoruz ancak, bir acı gerçeği görmeleri açısından da öğretici olduğunu düşünüyorum” diyerek sendikalaşmanın önemine vurgu yapıyor.

İZİN İSTEDİ VERMEDİLER  ZORUNLU İZNE ÇIKARDILAR

Punto Deri’de yapılan keyfi uygulamalar işten atmayla sınırlı değil elbet. Ali Yazıcı Karadenizli bir işçi. Punto Deri’den hakkı olan 20 günlük yıllık iznini isteyen Yazıcı, ne yapmış ne etmiş ancak 7 günlük izin alabilmiş. Saatlerce süren yolu yalnızca 7 gün için gidip gelen Yazıcı, “Memlekete gitmek için yönetimden yıllık iznimi istedim. Ancak hakkım olan 20 günlük iznimin yalnızca 7 gününü verdiler. Tatili anlamadan bitti. Şimdi geldim, beni zorunlu izne çıkardılar. Zorunlu izne çıkarılma nedenimse hukuki açıdan zorunlu olduğu için” diyor. (İstanbul/EVRENSEL)

 

www.evrensel.net