28 Ekim 2013 15:44

Başbuğ’dan Lice katliamı açıklaması

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un avukatı İlkay Sezer, Lice katliamına ilişkin hazırlanan iddianamede Başbuğ’un isminin geçmesine ilişkin bir açıklama yaparak, müvekiline yöneltilen iddiaların gerçek dışı olduğunu öne sürdü.

Başbuğ’dan Lice katliamı açıklaması
Paylaş

Ergenekon davasında müebbet hapis cezası alan eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un avukatı İlkay Sezer, Lice katliamına ilişkin hazırlanan iddianamede Başbuğ’un isminin geçmesine ilişkin bir açıklama yaparak, müvekiline yöneltilen iddiaların gerçek dışı olduğunu öne sürdü.

Açıklamasında Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesinin, Lice’de 22 Ekim 1993’te meydana gelen olaylara ilişkin iddianameyi kabul ettiğini hatırlatan Sezer, Ağustos 1993-Ağustos 1995 yılları arasında Jandarma Asayiş Kolordu Komutan Yardımcılığı görevinde bulunan Başbuğ’a yönelik haberlerde Başbuğ’un olay sırasında öldürülen Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’a ‘Lice’ye git’ emri verdiğinin iddia edildiğini söyledi ve müvekkili Başbuğ’un Aydın’a böyle bir emir vermediğini savundu. Bu yöndeki haber ve yorumların yalan olduğunu ileri süren Sezer, komuta yerinde çatışmaları yöneten Aydın’ın saat 11.45 civarında başından yaralandığını, 22 Ekim 1993 günü Korgeneral Hasan Kundakçı ile Başbuğ’un Şenyayla bölgesinde devam eden büyük çaplı operasyonu yerinde görmek üzere o bölgeye gittiklerini söyledi. “Şenyayla bölgesinden Muş’a geldiklerinde, Bahtiyar Aydın’ın vurulduğunu öğrenmişler ve bunun üzerine birlikte aynı helikopter ile Lice’ye intikal etmişlerdir. Helikopter, yoğun ateş nedeniyle komando bölüğünün bulunduğu yere inememiştir” diyen Sezer, “Bunun üzerine, helikopter ateş altında iç güvenlik taburunun bulunduğu bölgeye güçlükle inmiştir. Helikopterden inen Korg. Kundakçı ve müvekkilim beraberinde bulunanlar ile ateş altında sıçrayarak en yakındaki mevzilere girmişlerdir” iddiasında bulundu. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

BDP, \'utanç duvarı\' için Meclis araştırması istedi

SONRAKİ HABER

ABD'de polisle saldırganlar arasında çıkan çatışma sonucu 6 kişi hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa