28 Ekim 2013 15:07

ODTÜ'ye destek eylemleri sürüyor

Ülkenin dört bir yanında ODTÜ'ye destek eylemleri yapılmaya devam ediliyor. Kocaeli ve Dumlupınar Üniversiteleri'nde öğrenciler desteklerini yürüyüş ve basın açıklamalarıyla gösterirken, Bodrum'da da yaşam savunucuları eylemdeydi.

ODTÜ\'ye destek eylemleri sürüyor

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Ülkenin dört bir yanında ODTÜ'ye destek eylemleri yapılmaya devam ediliyor. Kocaeli ve Dumlupınar Üniversiteleri'nde öğrenciler desteklerini yürüyüş ve basın açıklamalarıyla gösterirken, Bodrum'da da yaşam savunucuları eylemdeydi.

KOÜ'DE YÜRÜYÜŞ

Kocaeli Üniversitesi Öğrencileri ODTÜ’deki polis saldırısını protesto etmek için yürüyüş düzenledi. Cumhuriyet Parkı’nda toplanıp Fethiye Caddesi’nde yürüyen öğrenciler sık sık “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Diren ODTÜ seninleyiz” ve “ODTÜ’nün ateşi AKP’yi yakacak” sloganlarını attı. Çevre halkı da alkışlarla öğrencilere destek verdi.

Yürüyüş sonunda tekrar Cumhuriyet Parkı’na gelen öğrenciler burada bir açıklama yaptı. Öğrenciler adına açıklama yapan Yankı Subaşı, AKP’nin bu ülkenin yoksullarına saldırdığını dile getirerek, “AKP bu memleketin onurlu çocuklarından korkuyor. Dün bir arkadaşımızı ateşe attılar, bir arkadaşımızın kafasını kırdılar ama korktuğumuzu zannetmesinler. Bilsinler ki bizleri döverek, bizleri ateşe atarak, bizleri öldürerek bu mücadeleden vazgeçiremeyecekler” diye konuştu. (Kocaeli/EVRENSEL)


DUMLUPINAR'DA BASIN AÇIKLAMASI

ODTÜ’deki saldırı Kütahya’da da öğrencilerin yaptığı basın açıklamasıyla kınandı.

Sevgi yolunda yürüyüşe başlayan üniversite öğrencileri Küçük Park önüne kadar sloganlarla devam etti. Küçük Park önünde yapılan açıklamada, ODTÜ’deki uygulamaların hukuk dışı olduğu belirtildi. Başbakan’ın ‘Yol için cami yıkarım’ dediği hatırlatılan açıklamada, “Başbakan, gerektiğinde din simsarlığı yaparken söz konusu emperyalizmin taşeronluğu olduğunda kimseyi tanımadığını bir kez daha göstermiştir” denildi.

Eylemde Dumlupınar Üniversitesi öğrencilerinin karşı karşıya kaldığı sorunlara da değinildi. Üniversitede, son dönemde hayata geçirilen yeni öğrenci kartlarının ulaşım kartlarıyla birleştirildiğini hatırlatan öğrenciler, “Bu kartlarla öğrenci bilgileri usulsüz paylaşılıyor” dedi. Öğrencilerin eylemi atılan sloganlarla sona erdi. (Kütahya/EVRENSEL)


BODRUM'DA ODTÜ EYLEMİ

Muğla’nın Bodrum ilçesi Gümüşlük beldesinde yaşam savunucuları, ODTÜ’deki ağaç kesimine tepkilere, düzenledikleri eylemle destek verdi.

Gümüşlük Platformu tarafından ‘ODTÜ’yü terk et’ adı altında düzenlenen eyleme yaklaşık 100 kişi katıldı. Gümüşlük Platformu üyelerinin başlarına, üzerinde yaprak, ağaç dalı ve kelebek gibi çeşitli böcek figürlerinin bulunduğu taçlar takarak katıldığı eylemde, Nazım Hikmet’in “Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine” dizelerine yer verilen pankart taşındı.

Açıklamayı yapan Fotoğraf Sanatçısı Murat Ateş, “Eylemi düzenlemekteki amacımız; sadece ODTÜ’de değil Türkiye’nin neresinde olursa olsun rant, beton uğruna yasaları, hukuku hiçe sayarak ardından insanların aklıyla zekasıyla hem alay edip hem de insanlara hakaret ederek her türlü canlıya karşı fütursuzca davranacağını ve hesap sorulmayacağını sananlar aldanıyor. Buradan ODTÜ’deki kıyıma karşı her türlü girişimi sürdüreceğiz” dedi. (Muğla/DHA)
 

ÖNCEKİ HABER

Adliye önünde polis saldırısı

SONRAKİ HABER

Ideological hegemony

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa