Marmaray ‘asrın mezarı’ mı olacak?

Marmaray ‘asrın mezarı’ mı olacak?

Toplumcu Mühendisler ve Mimarlar Meclisi Üyesi İnşaat Mühendisi Zerrin Bayraktar, uzmanların yarın açılması beklenen ve “asrın projesi” olarak adlandırılan Marmaray’ın henüz tamamlanmadığı konusunda uyarılarda bulunulduğuna dikkat çekti.

Toplumcu Mühendisler ve Mimarlar Meclisi Üyesi İnşaat Mühendisi Zerrin Bayraktar, uzmanların yarın açılması beklenen ve “asrın projesi” olarak adlandırılan  Marmaray’ın henüz tamamlanmadığı konusunda uyarılarda bulunulduğuna dikkat çekti. Üsküdar’da bulunan Marmaray İstasyonu önünde bugün açıklama yapan Toplumcu Mühendisler ve Mimarlar Meclisi üyeleri, Hükümetin bir Pamukova faciasına daha neden olmaması gerektiğini söyledi. Eylemde, sık sık, “AKP şov için halka mezar kazıyor” sloganları atılırken, “Pamukoava’da hayatını kaybeden 41 kişiyi hatırlıyor musunuz” dövizleri taşındı.

‘PAMUKOVA’YI UNUTMA!’

Burada açıklama yapan Bayraktar, 2004’te Sakarya’nın Pamukova ilçesinde yaşanan hızlı tren kazasını hatırlatarak, “İstanbul Ankara arasındaki seyir süresini azaltmak amacıyla mevcut altyapının ve hattın durumu yeterince incelenmeden, ‘Ben yaptım oldu’ mantığıyla birtakım iyileştirmeler yapılarak seferlere başlanmış ve sonucunda böylesi bir faciaya neden olunmuş. Suç makinistlerin üzerine atılarak olayın üstü örtülmeye çalışılmıştır” dedi.

Marmaray Projesi’nin imlat aşamalarında çalışan mühendislerin sistem hakkında kaygılarını ilettiğini söyleyen Bayraktar, buna karşın Hükümet temsilcilerinin bu endişeleri gidermek yerine, “Yok öyle bir şey” sözleriyle mühendisleri geçiştirdiğini kaydetti.

Güvenlik önlemlerinin nasıl alındığı konusundaki endişelerin giderilmeden Marmaray’ın açılmasının büyük facialara neden  olacağına vurgu yapan Bayraktar, Hükümete seslendi: “Marmaray alelacele yapılan diğer yol projelerinden çok daha fazla teknik risk barındıran bir projedir. Bu nedenle oluşabilecek bir felaketin sorumlusu olacağınızı ve böylesi bir durumda sorumluların halka hesap vermesi için elimizden gelen tüm çabayı harcayacağımızı bilmenizi isteriz.” (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net