27 Ekim 2013 14:49

Salih Müslim: Kürtler utanç duvarını yıkacaktır

Türkiye'nin Suriye sınırına duvar örmesini sert dille eleştiren PYD Eş Başkanı Salih Müslim, Kürtlerin bu duvarı bir gün yıkıp, Berlin Duvarı gibi parçalarını anı diye saklayacağını söyledi.

Salih Müslim: Kürtler utanç duvarını yıkacaktır
Paylaş

Türkiye'nin Suriye sınırına duvar örmesini sert dille eleştiren PYD Eş Başkanı Salih Müslim, Kürtlerin bu duvarı bir gün yıkıp, Berlin Duvarı gibi parçalarını anı diye saklayacağını söyledi.

Federal Kürdistan Bölgesi'ne Simelka Sınır Kapısı'ndan geçişine izin verilmediği için başka yollardan Irak'a geçen ve Bağdat üzerinden Avrupa'ya giden Salih Müslim, Sterk TV'ye açıklamalarda bulundu. Rojava ile merkezi Bağdat yönetimine bağlı bulunan Musul arasındaki Til Koçer Sınır Kapısı'nın 3 gün önce PYD'nin eline geçmesini değerlendiren Salih Müslim, bu sınır kapısının kendilerine karşı uygulanan ambargoya karşı alternatif olduğunu söyledi. Til Koçer Sınır Kapısı'nın ele geçirilmesinin siyasi açıdan da değişimleri beraberinde getireceğini söyleyen PYD Eş Başkanı Salih Müslim, şöyle dedi:

"Batı Kürdistan'ı ambargo altında tutma çabalarına karşı yeni bir alternatif oluştu. Siyaseten yeni bir alternatif açtı. Til Koçer Sınır Kapısı, ticaret ve insani yardım için de bir alternatif kapıdır."

ABD ve Rusya öncülüğünde Suriye üzerine yapılması planlanan 2'nci Cenevre Konferansı'na ilişkin görüşlerini de anlatan Salih Müslim, tüm çevrelerle geniş bir diplomatik faaliyet içinde olduklarını bildirdi. Müslim, muhataplarına "Eğer Suriye'ye demokrasi getirmek istiyorsanız, Kürt sorunu çözülmeden bu mümkün değil" mesajını verdiklerini söyledi. Kürtler'in bu konferansa kendi iradeleri ile katılmak istediğini ifade eden Müslim, bu iradenin de Kürt Yüksek Konseyi olduğunu vurguladı. Mevcut durumda Suriye'de en örgütlü halkın Kürtler olduğunu, en disiplinli ve örgütlü askeri gücün de YPG olduğunu söyleyen PYD Eşbaşkanı Müslim, "Demokrasiyi isteyen ve onun için mücadele eden YPG'dir" diye konuştu.

Türkiye tarafından Türkiye-Suriye sınırının bazı bölgelerinde yapılmak istenen duvara da değinen PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, "Tüm dünyada utanç duvarları yıkılırken, Türkiye utanç duvarını inşa etmeye çalışıyor. Bir gün Kürtler de Berlin duvarı gibi bu duvarı yıkarak, parçalarını anı olarak saklayacaklardır" dedi. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Emeklilik hakkını istediler

SONRAKİ HABER

Madagaskar'da Belna kasırgası nedeniyle kırmızı alarm verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa