Van\

Van'da depremzedelere başbakan hapsi!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Van'a yaptığı ziyarette sorunlarını dile getirmek isteyen depremzedelerin konteyner kentlerden çıkışlarına polis tarafından izin verilmiyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Van'a gelişi üzerine sorunlarına çözüm bulunmasını isteyen ve seslerini duyurmak isteyen depremzedeler, polis engeline takıldı. Polisler, Anadolu ve Tahir Paşa konteyner kentler önünde zırhlı araçlar ile durarak depremzedelerin giriş çıkışlarına izin vermezken, konteyner kentleri ziyaret edenler de kimlik kontrolüne tabi tutuluyor. Başbakan Erdoğan'a seslerini duyurmaya çalışan depremzedelerin sorunlarını yazdıkları pankartların da açılmasına izin verilmedi.

Polisin kendilerine uyarıda bulunduğunu söyleyen depremzedeler, yaşanan duruma tepki göstererek seslerinin duyulmasını istedi. Sorunlarına ilişkin sıkıntılarını pankart ve dövizlere yazarak Başbakan'ın görmesini istediklerini dile getiren Arzu Yıldız adlı depremzede, polisin pankartlarını açmalarına izin vermediğini belirtti. Yıldız, "Buradaki insanlar resmen ölüme terk edildi. Bugün Van'a Başbakan geleceğinden biz de pankart hazırladık. Ancak sabah saat 7'den beri polisler konteyner kentin kapısında zırhlı araçlar ile nöbet tutuyor. Pankartı açmamızı engelliyor. Polis, 'Başbakan bu pankartları ve sizi görmesin diye kesin emir aldık' dedi. Yetkililer bizi düşürdükleri bu halleri artık görsün" dedi.

Depremin üzerinden 2 yıl gibi bir zaman geçmesine rağmen halen konteynerlerde kalan depremzedelerin elektrikleri, 2 ay önce Van Valiliği'nin talimatıyla kesilmişti. Öte yandan Süphan Mahallesi'nde de yola barikat kuran bir grup gence olay yerine akrep tipi zırhlı araçlarla gelen polisler müdahale etti. Müdahale sonucu yoldaki barikat kaldırılırken, havadan insansız hava araçlarının ve helikopterlerin sık sık tur atması dikkat çekti. (Van/DİHA)
 

www.evrensel.net