Fatih bu mahalleye uğramadı!

Fotoğraf: Evrensel

Fatih bu mahalleye uğramadı!

Hükümetin son iki yıldır “eğitimin teknoloji ve bilimle buluşması” olarak sunduğu Fatih Projesi ve bu kapsamdaki “akıllı tahta, tablet, teknolojik sınıflar”, TEKEL Ortaokulu’nda okuyan öğrencilerin hayallerinde bile yer almıyor. Çünkü onların okullarında elektrik yok!

Halil Bandırma
    
Hükümetin son iki yıldır “eğitimin teknoloji ve bilimle buluşması” olarak sunduğu Fatih Projesi ve bu kapsamdaki “akıllı tahta, tablet, teknolojik sınıflar”, TEKEL Ortaokulu’nda okuyan öğrencilerin hayallerinde bile yer almıyor. Çünkü onların okullarında elektrik yok!

İzmir’in Çiğli ilçesinde bulunan TEKEL Ortaokulu’nda bir ayı aşkındır elektrik yok, eğitim “mum ışığında” devam ediyor. Bir ay önce okul trafosunun arıza yapması sonucu elektrikler kesildi. Velilerin ve okul idaresinin bütün girişimlerine ve yetkililer tarafından verilen sözlere rağmen halen bir çözüm bulunamayan okulda sabah 7.10’da dersler başladığı için ilk ders karanlıkta geçiriliyor.

“Fuel oil” yakan kazanlar ve su pompası da elektrik olmadığı için çalıştırılamıyor. 5 yaşındaki anaokulu öğrencilerinin soğuktan dolayı hastalanmasından endişe ediliyor, yetkililer ise sessiz.


TÜTÜN İŞLETMESİYDİ

TEKEL Ortaokulu, TEKEL Balatçık Yaprak Tütün İşletmesi bünyesindeydi. TEKEL’in özelleştirilmesinin ardından Balatçık Yaprak Tütün binası ve arazileri ile Katip Çelebi Üniversitesi’ne devredildi. Arazi içerisinde TEKEL’e ait lojmanlar yıkılırken okul Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bulunduğu için dokunulmadı.    


YETKİLİLER DİLSİZ

Velilerden  İhsan Uzun, bayramdan önceki hafta İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne gittiğini ve sorunu yetkililere aktardığını ancak verilen vaatlerin yerine getirilmediğini belirtiyor. Okulun eski trafosunun Katip Çelebi Üniversitesine ait arazide bulunmasından kaynaklı yeni bir trafo projesinin çizildiğini söyleyen Uzun, yeni proje gerçekleştirilene kadar jeneratör talep ettiklerini ancak sonuç alamadıklarını kaydetti. Bir başka Veli Nursel Alçin, çocuğunun 5 yaşında ve ana sınıfı öğrencisi olduğunu ve çocuğunu okula gönderirken tedirgin olduğunu belirtti. Çocuklarının tuvalete bile gitmekten korktuklarını belirten Alçin, okulda fotokopi bile çekilemediğini ve eğitimin zorlaştığını ifade etti. Klimalar çalışmadığı için çocukların üşüdüğünü dile getiren Alçin yetkililerin sorunu çözmelerini beklediklerini söyledi. Bazı veliler de çocukluklarında köy okullarında elektrik bulunmadığını hatırlatarak, 2013 yılında şehrin ortasında bir okulun 1 aydır elektriksiz olmasının kabul edilemez olduğunu ifade ettiler. 


SU KUYULARI TEHDİT EDİYOR

Çocuklarının okula giderken tren yolunun dibindeki bir patika yolu kullandığını belirten veliler, Katip Çelebi Üniversitesine ait arazinin yanından geçen bu yolun su kuyuları ve hafriyat artıkları sebebiyle öğrenciler için tehdit oluşturduğunu belirtti. Üniversite Rektörlüğüne yürüyüş yolundan izole edilmesi için resmi girişimlerde bulunulduğu aktaran veliler kendilerinin de Katip Çelebi Üniversitesi Genel Sekreteri Gülten Gültekin’le görüştüklerini ve sorunun çözülmesi için beklemede olduklarını kaydettiler. (İzmir/EVRENSEL)

www.evrensel.net