Depremzedeler soruyor: Başbakan bize ne anlatacak?

Depremzedeler soruyor: Başbakan bize ne anlatacak?

Van’da 2011 yılında meydana gelen depremlerden sonra konteyner kentlere yerleştirilerek kaderlerine terk edilen ve şimdi oradan da çıkarılmak istenen depremzedeler, bugün Van’a gelmesi beklenen Başbakan Erdoğan’a tepkili.

Van’da 2011 yılında meydana gelen depremlerden sonra konteyner kentlere yerleştirilerek kaderlerine terk edilen ve şimdi oradan da çıkarılmak istenen depremzedeler, bugün Van’a gelmesi beklenen Başbakan Erdoğan’a tepkili. Seçimler yaklaşırken Başbakan’ın yeniden Van’ı hatırlamasını eleştiren depremzedeler, “Biz 2 yıldır açlıkla, perişanlıkla boğuşuyoruz. Şimdi niye geliyor, bize ne diyecek” diye soruyor.

Van’da 23 Ekim ve 9 Kasım 2011 tarihlerinde meydana gelen depremlerin ardından Van Valiliği ve AFAD tarafından konteyner kentlere yerleştirilen, daha sonra konteynerlerin kaldırılacağı gerekçesiyle buradan da çıkarılmak istenen depremzedelerin yaşamı kış yaklaştıkça daha da zorlaşıyor. Barınma sorunları çözülmeden konteynerlerden çıkarılarak, sokağa atılmak istenen Kaya Çelebi Konteyner Kentinde yaşayanların elektrikleri de Valilik tarafından kesildi. DİHA’ya konuşan depremzedeler, 2 yıldır başlarını sokacak bir ev vermeyen devletin kendilerini karanlığa ve soğuğa mahkum ettiğini, bu yetmezmiş gibi şimdi de konteynerleri terk etmeye zorlandıklarını belirterek, “Verilen sözler tutulmadı, sorunlarımız bunca zamandır çözülmedi, Başbakan bize ne diyecek” diye soruyor.

‘NİYE GELİYOR Kİ?

Elektrikleri 3 aydır kesik olan 3 çocuk annesi Aynur Genç, bir çocuk daha beklediğini belirterek, “Devletten artık umudumuzu kestik” diyor. Konteynerlerde yaşayan ailelerin gidecek hiç bir yerleri olmadığını söyleyen Genç, “Çocuklarımız soğuktan dolayı hastalandı” dedi. TOKİ’nin yaptığı konutlardan da yararlanamadıklarını söyleyen Genç, “3 gün önce burada bir konteyner yandı. Valilik apar topar yanan konteyneri kaldırdı. Biz sadece sıcak bir ev istiyoruz. Çocuklarımız okula gidiyor, elektrikler kesik olduğunu için ders çalışamıyorlar. Erdoğan Van’a gelecek. Sormak istiyorum, niye geliyor? 2 yıldır açlıkla, perişanlıkla boğuşan depremzedelere ne diyecek? Biz depremzedeler olarak o gün topluca gidip barınma hakkımızı isteyeceğiz” şeklinde konuştu.

‘BAŞBAKAN GELSİN DE BİR GÜN YAŞASIN’

Daha önce elektrikleri olduğu için iyi kötü yaşamlarını sürdürebildiklerini ancak elektriklerin kesilmesinden sonra hayatın cehenneme döndüğünü söyleyen 3 çocuk annesi Azize Tunçadam ise “Şimdi perişan haldeyiz. Bu konteynerlerde ya yanarak ya da donarak öleceğiz. Tüm bunlar Kürt olduğumuz için mi yapılıyor? Başbakan gelsin tek bir gün bu konteynerlerde yaşasın görelim” dedi.

‘AÇ UYUYORUZ’

Konteyner kentte 65 yaşındaki eşiyle yaşama tutunmaya çalışan 70 yaşındaki Abdurrahman Yılmaz’ın yaşadıkları ise tam bir trajedi. Kimsesi olmayan Yılmaz ve eşine diğer konteyner kent sakinleri sahip çıkıyor. Kimi akşamlar eşiyle birlikte aç uyuduklarını söyleyen Yılmaz, “Ayaklarım ve gözlerimden rahatsızım. Hiçbir gelirim yok, konteynerler akşamları çok soğuk oluyor. Her gece titreye titreye uyuyoruz. Valilik bizi buradan çıkarırsa gidecek hiçbir yerimiz yok” dedi.


KONUT TESLİMİNİ ŞOVA ÇEVİRMİŞTİ

Van’da 23 Ekim 2011’de gerçekleşen ve 604 kişinin yaşamını yitirdiği ilk depremin 1. yıl dönümünde Van’a giderek TOKİ konutlarının teslim törenine katılan Başbakan, aradan geçen bir yılın ardından yeniden Van’a gidiyor. 23 Ekim 2012’de gittiği Van’da konut teslim törenini bir AKP şovuna çeviren Başbakan, yaşanan onca acıya, binlerce kişinin kışı yazlık çadırlarda geçirmesine, çadırlarda çocukların yanarak ya da hastalanarak ölmesine rağmen, pembe tablolar çizmiş ve hükümetin ne büyük işler başardığını anlatmıştı. Acılı Vanlılara, adeta bir seçim konuşması yapan Başbakan, konuşması boyunca BDP’li belediyeyi hedef almıştı. Maliyetinin iki katına depremzedelere satılan TOKİ konutlarının anahtarını hak sahiplerine teslim eden Erdoğan, aklının hep Van’da olduğunu iddia etmişti. Depremin ilk gününden beri Van için seferber olduklarını da öne süren Erdoğan, “Bugüne kadar konteyner ve çadırlarda kullanılan 170 trilyonluk elektrik faturasını da Başbakanlık ödedi” demişti. Oysa depremden aylar sonra depremzedelere 300 ila 2 bin lira arasında faturalar gönderilmiş ve bu olay gazetelere, ‘Depremzedeyi elektrik çarptı’ başlığıyla haber olmuştu.

Başbakan’ın Hükümet şovuna dönüştürdüğü gürültülü törenden geriye ise yine yoksulluklarıyla baş başa kalan, 75 bin lirayı ödeyemeyeceği için TOKİ’ye başvuru dahi yapmayanlar, konuta başvuran ama yanıt alamayanlar, konut çıktığı halde parayı ödeyemeyecekleri için dairelerini teslim alamayanlar ve konutlara su bağlanmadığı için yerleşemeyen, masrafları karşılamayacağı için konteynerde yaşamaya devam edenler kaldı. Başbakan’ın ‘Hiç bir sorun yok, her şey yolunda’ diyerek Van’dan ayrılmasından sonra, Vanlılarla konuşan ve devam eden sorunları derleyen gazetemiz, depremzedelerin yaşadıklarını “Şovdan geriye yoksulluk kaldı” başlığıyla haberleştirmişti.  (VAN)


 

www.evrensel.net