ABD Merkel’in telefonunu dinledi!

Fotoğraf: AA

ABD Merkel’in telefonunu dinledi!

ABD Ulusal Güvenlik Kurumunun (NSA) Almanya Başbakanı Angela Merkel’in telefonunu takibe alarak dinlediği yönündeki iddialar geniş yankı yarattı. İddialar üzerine ABD Başkanı Barack Obama’yı telefonla arayan Merkel, aldığı yanıttan pek tatmin olmayacak ki, bir gün sonra Almanya Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Berlin Büyükelçisi John Emerson’u bakanlığa çağırarak açıklama talep etti.

Yücel Özdemir

ABD Ulusal Güvenlik Kurumunun (NSA) Almanya Başbakanı Angela Merkel’in telefonunu takibe alarak dinlediği yönündeki iddialar geniş yankı yarattı. İddialar üzerine ABD Başkanı Barack Obama’yı telefonla arayan Merkel, aldığı yanıttan pek tatmin olmayacak ki, bir gün sonra Almanya Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Berlin Büyükelçisi John Emerson’u bakanlığa çağırarak açıklama talep etti.

DİPLOMATİK İLİŞKİLER GERİLDİ

ABD’nin Ulusal Güvenlik Kurumunun (NSA) dünyanın pek çok ülkesinde İnternet ve telefon üzerinden yapılan görüşmeleri dinlediğinin, Eski NSA Elemanı Edward Snowden’un basına verdiği belgilerde ortaya çıkmasından sonra, şimdi de başbakanlar ve devlet başkanlarının dinlendiğine dair bilgiler ortaya çıktı.

Avrupa’da NSA’nın dinlemeleri en çok yaptığı ülkeler arasında gelen Almanya’da, Başbakan Angela Merkel’in telefonunun özel olarak takibe alınarak dinlendiğine dair yeni bilgilerin ortaya çıkması üzerine her iki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler bir kez daha gerildi. İddialarla ilgili olarak dün bir açıklama yapan Federal Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Merkel’in dinlendiğine dair kendilerine bilgi geldiğini ve Amerikan Hükümetinden bu konuya acilen ve detaylı bir açıklık getirmesini talep ettiklerini söyledi.
Bu çerçevede Başbakan Merkel’in ABD Başkanı Barack Obama ile bir telefon görüşmesi yaptığını ifade eden Seibert, Merkel’in bu tür bir girişimin kesinlikle kabul edilemez olduğunu vurguladığını dile getirdi.

ABD MERKEL'E GÜVENCE VERDİ

Görüşme sırasında ABD Başkanı Obama’nın söz konusu iddiaları reddettiği ifade edildi. Alman basınında bugün yer alan haberlere göre Obama’nın Merkel ile yaptığı telefon görüşmesinde, “NSA’nın Merkel’i dinlemediği ve dinlemeyeceği”ni söylediği ifade edildi.

Der Spiegel dergisi tarafından gündeme getirilen Merkel’in dinlendiğine dair iddiaları yanıtlayan Obama’nın sözcüsü, Obama’nın Merkel’e dinlenmediğine güvence verdiğini tekrarlamakla yetindi.

Ancak geçtiğimiz yaz aylarında NSA Eski Ajanı Snowden tarafından basına verilen belgelerde, ABD istihbarat örgütünü nasıl dinlediği ayrıntılı bir şekilde ortaya konulmuştu. Belgelerin verildiği yayın organları arasında Der Spiegel de bulunuyor.

Bilindiği gibi Snowden, uzun bir süre Latin Amerika ülkelerine gitmek üzere Moskova Havaalanındaki transit bölümde kalmış, sonra da Rusya’ya iltica başvurusu kabul edilmişti.


ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ ÇAĞRILDI

Obama’nın verdiği sözle yetinmeyen Merkel, bugün Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla ABD’nin Berlin Büyükelçisi John Emerson’u çağırarak açıklama talep edildi. Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle tarafından davet edilen Emerson’a Federal Hükümetin dinleme konusundaki iddialar konusundaki görüşü paylaşılarak, açıklama talebinde bulunuldu.


MECLİSTE OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI

Merkel’in dinlendiği iddiaları üzerine, Federal Parlamento’da istihbarat örgütlerinin çalışmalarını denetlemekle görevi Parlamenter Kontrol Komisyonu da bugün öğleden sonra olağanüstü bir şekilde toplandı. Toplantı öncesinde bir açıklama yapan komisyon başkanı Thomas Oppermann, “NSA skandalı daha bitmedi. Başındayız. Başbakanı dinleyenler yurttaşları haydi haydi dinlemiştir” dedi.

Komisyon toplantısında, Alman istihbarat örgütlerinin Merkel’in dinlenip dinlenmediğine dair ilindeki bilgileri parlamenterlerle başlaşması bekleniyor. Ancak bu bilgilerin kamuoyuna açıklanmasına pek ihtimal verilmiyor.


GÜVEN SARSILDI

Merkel’in dinlendiğine dair açıklamalar Almanya’da geniş yankı yarattı. Hükümet ve muhalefet partileri tarafından yapılan açıklamalarda NSA’nın dinlemelerinin her iki ülke arasında güven krizine yol açtığına işaret edildi. Federal Savunma Bakanı Thomas de Maiziere, yaptığı açıklamada, “Duyduklarımız doğru ise gerçekten çok vahim. Amerikalılar bizim dostumuz ve öyle kalacaklar ancak bu şekilde devam edemez” dedi. De Maiziere, “Fransızların da benzer şüpheleri var bu şekilde bir şey yokmuş gibi devam edilemez” dedi. Federal İçişleri Hans-Peter Friedrich de her iki ülke arasında büyük bir güven kırılmasının olduğunu söyledi.

Sol Parti ve Yeşiller Partisi yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda ise hükümeti başından bu yana NSA’nın dinleme skandalında gerçekleri gizlemediğine dikkat çekerek, bilinen her şeyin açıklanmasını talep ettiler.  (Köln/EVRENSEL)

www.evrensel.net