24 Ekim 2013 13:31

Aksa işçileri grevi zaferle sonlandırdı

Bir ayı aşkın süredir grevde olan Aksa işçileri direnişin 36. gününde grevi kazanımla sonuçlandırdı.

Aksa işçileri grevi zaferle sonlandırdı

Paylaş

Kemal Özer

Bir ayı aşkın süredir grevde olan Aksa işçileri direnişin 36. gününde grevi kazanımla sonuçlandırdı.

İşçiler ile şirket arasında yapılan görüşme sonucunda önemli oranda zam alan işçiler sabah saatlerinde varılan anlaşmanın sendika temsilcisi tarafından işçilere duyurulmasının ardından alkış ve sloganlarla grevi bitirerek işbaşı yapmak için hazırlıklara başladı.

İşçiler maaşlara yüzde 24’lere varan zammın yanı sıra diğer taleplerini de patronlara kabul ettirdi. Yıllardır fazla mesai ücretleri ödenmeden çalışan işçiler bundan sonra fazla mesailerini alacak. Ayrıca yemek yardımı nakit olarak ödenecek ve çalışma koşulları iyileştirilecek.

BU KAZANIMI TÜM ÜLKEYE YAYACAĞIZ

Tes-İş’in yetkili sendika olduğu ve çok düşük bir sözleşmeye imza attığı şirkette işçilerin fiili mücadeleleri ile kazandıkları bu zafer işçilerin örgütlü gücünün kanıtı olarak tüm işçi sınıfının hanesine kazanım olarak yazıldı.

Enerji-Sen Genel Başkanı Ali Duman 38 gündür süren Dersim direnişlerinin zaferle sonuçlandığını belirterek, “Bugün çok mutlu olduğumuzu belirtmek isteriz. Taleplerimizi takip edeceğiz. İş sağlığı konusunda olsun, fazla mesainin tam ödenmesi konusunda olsun; fakat bugün gelinen noktada  seneler sonra fiili bir mücadeleyle toplu sözleşme dışında işverenle bir maaş düzenlenmesi sağlanmıştır. İşçilerin örgütlü gücünden aldığımız yetkimizle bir kazanım elde etik. Bu kazanımı tüm Türkiye’ye yayacağız. Buradan Dersim işçileri olarak Türkiye işçi sınıfı olarak sözümüz olsun. Yüzde 24 –10- 7 olmak üzere üç bölümden çalışan arkadaşlara zam yaptırdık. Hiçbir zaman kölece koşuları kabul etmeyeceğiz. Bundan sonra diyeceğimiz şey şudur; bütün her şeye karşı Enerji-Sen Sendikası olarak mücadele edeceğiz. Burada elde ettiğimiz kazanımı tüm Türkiye’ye yayacağımızın sözünü veriyoruz. Bugüne kadar 38 günlük grevimiz boyunca yanımızda olan ve bizi yalnız bırakmayan tüm Dersim halkına buradan teşekkürlerimiz de bir borç olarak biliyoruz” dedi.

İşçilerden Tarık Kurnaz birlikte hareket etmenin sonucunu aldıklarını belirterek, “Yaptığımız sendikal faaliyetlerden dolayı bir kazanım elde etik. Şu an başkanımızın bize açıkladığı yüzde 24’lük zamla biz zafer kazandığımızı umuyoruz” diye konuştu

BÜYÜK KAZANIM

Sinan Aygül 38 günlük grevde Dersim halkının büyük desteğiyle belli kazanımları elde ettiklerini belirterek “Yüzde 24’lük bir zam kazanım, büyük kazanım. Zamların yüzde 3 yüzde 4’lerle  hesaplandığı bir dönemde yüzde 24’lük bir zam başarılı denebilecek bir düzeyde. Tabii bu son degil bizim için bu bir başlangıç. Burada bir mücadelemiz vardı bu grev boyunca bir arkadaşımız şehit oldu” dedi. 

Zaferi sadece işçilerin kazanmış olduğunu söylemenin yanlış olduğuna da dikkat çeken Aygül, “Buradaki halkın desteği, sivil toplum örgütlerin desteği bizim için büyük bir güçtü. Küçük de olsa bir işçi sınıfı hareketini gösterdik. Bu da örnek olsun tüm işçi sınıfına; direnenler her zaman kazanmıştır” diye konuştu.

Aksa işçileri Sanat Sokağı’nda yaptıkları açıklama ile grevleri boyunca kendilerine destek veren Dersim halkına teşekkür ettiler. (Dersim/EVRENSEL)

 

ÖNCEKİ HABER

Emek Sineması’nı savunanlara beraat

SONRAKİ HABER

Çanak anten tamir eden işçi çatıdan düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa