Istrancalar’a altın madeni

Istrancalar’a altın madeni

Bulgaristan sınırında Yıldız Dağları olarak da bilinen Istrancalar’da yoğun ormanların bulunduğu Dereköy yakınlarında altın madenciliği yapılmak isteniyor.

Özer Akdemir

Bulgaristan sınırında Yıldız Dağları olarak da bilinen Istrancalar’da yoğun ormanların bulunduğu Dereköy yakınlarında altın madenciliği yapılmak isteniyor.
Sınırın öbür yakasında, Bulgaristan Istranca Doğal Parkı’nda çadır kurmak, kelebek yakalamak, hatta çiçek dahi koparmak yasak. Bu yakaya geldiğinizde ise görüntü bambaşka; binlerce dekar alanda ormanlar yok edilerek taş, maden, mıcır ocakları, çimento fabrikaları sıralanıyor. Yıldız Dağları’nın son belası ise altın madeni….

GÖRMEZDEN GELİNEN GERÇEKLER

Kırklareli Merkeze 25 kilometre uzaklıktaki Dereköy çam, meşe ve kayın ağaçları ortasında bir köy. Köylüler, yaban hayatının çeşitliliğinin yanı sıra, dağların “Biyosfer rezerv alanı” olması için çalışmaların sürdüğü bir süreçte köyün yanı başına altın madeni kurulacağı haberleri ile şaşkına döndü. Doğal Yaşamı Koruma Vakfı (Dayko) Kırklareli İl Temsilcisi Göksal Çidem, Birleşmiş Milletler tarafından korunması için çalışmalar yaptıkları dağların, böylesine talan edilmesine tepki gösteriyor.
Yeni Anadolu Madencilik adlı şirket, Dereköy sınırları içerisinde bulunan ormanlık alanda altın madeni işletmesi için “ÇED gerekli değildir kararı” aldı ve bu karar da Kurban Bayramı öncesi Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü sitesinden duyuruldu.  Şirketin proje dosyasında ise birçok çelişki bulunuyor. Dosyada maden alanında endemik türlerin, biosfer rezerv alanlarının bulunmadığı ileri sürülüyor. Oysa, 2 yıl süren ve AB ve Türkiye’deki resmi kurumlar tarafından yürütülen “Istranca Dağlarında Biyolojik Çeşitliliğin  Korunması ve Sürdürülebilir Geliştirilmesi Projesi” bulunuyor.
Dereköy aynı zamanda Uzakdoğu, Japonya ve Balkanlarda rastlanan Aphantopus Hyperantus adlı kelebek türünün Türkiye’de yaşadığı tek yer.


RES’LERE BİLE KARŞI ÇIKARKEN!

2008-2009 yılları arasında AB desteği ile Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan Yıldız Dağı Biyosfer Rezerv alanı çalışması raporlarda “Yıldız Dağları’nın kuş göç yolları açısından stratejik konumu göz önüne alınarak bölgede rüzgâr enerjisi santrali (RES) kurulumundan kaçınılmalıdır “ görüşüne yer veriliyor. Doğal Yaşamı Koruma Vakfı (Dayko) Kırklareli İl Temsilcisi Göksal Çidem, RES’lere bile izin verilmemesi istenen bir yerde patlatmalı altın madeni için ruhsat verilmesinin akıl tutulmasını olduğunu ifade ediyor.  904.17 hektarlık maden sahası içerisinde dereler, çeşmeler bulunuyor. Çidem, Faaliyetin yer altı ve yer üstü sularını da kirleteceği endişesini taşıyor. (İzmir/EVRENSEL)

www.evrensel.net