23 Ekim 2013 18:35

‘Bırakın Andon’un yakasını’

İneğini satıp, HES’e karşı açtığı davayı kazanan Vatandaş Kazım, bu kez de iş makinesinin önüne geçti.

‘Bırakın Andon’un yakasını’
Paylaş

Gençağa Karafazlı

Rize’de kent merkeziyle birlikte 10 ilçe, 5 belde ve 25 köy olmak üzere yaklaşık 300 bin kişinin içme suyu ihtiyacının karşılandığı tesislerin üzerinde hidroelektrik santrali (HES) kurulması için başlatılan çalışma, aynı bölgede daha öncede HES’lere karşı verdiği mücadeleyle bilinen ve bilirkişi ücretini ödemek için ahırındaki ineğini satarak açtığı davaları kazanan 65 yaşındaki Kazım Delal ve köylülerinin tepkisini çekti.
İş makinesi önünde oturma eylemi yapan ve çalışmasına izin vermeyen Delal, “Bırakın Andon’un yakasını, beni darlatmayın” diye haykırdı. Tepkiler üzerine iş makinesi bölgeden çekildi, çalışmaya ara verildi.

Rize Belediyesi’ne bağlı, kısa adı RİZE SUYAP-İŞ olan Andon İçme Suyu Tesisleri Yapma ve İşletme Birliği, Andon içme suyu tesisleri üzerinde HES kurulması için çalışma başlattı.  Kazım Delal ile Küçükçayır Köyü halkı, iş makinelerinin çalışma başlatmasına tepki gösterdi. Köylüler, daha önce açılan davada mahkemenin “havza planlaması olmadan Andon Vadisi’ne HES yapılamaz” yönündeki kararını hatırlattı ve iş makinesinin çalışmasını engellemeye çalıştı. Bölgeye gelen Jandarma ekipleri tepkilerin artması üzerine operatörü uyarınca iş makinesini bölgeden uzaklaştırdı ve çalışmaya ara verildi. 

“BURASI BABANIN YERİMİ, NE SUYU ALACAKSIN?”

Daha önce bir HES firmasının aynı bölgede HES yapmak istediğini ancak açtığı davalarla projeyi iptal ettirdiğini anlatan Kazım Delal şunları söyledi: “Derelerimizde su kalmadı, alabalığın nesli tükendi. Şimdi Belediye Başkanı buradan ‘HES yapmak için su alacağım’ diyor. Burası babanın yerimi, ne suyu alacaksın? Mahkemenin kararı ortadayken Andon vadisine kimse bir kazma vuramaz.”
İş makinesinin bölgeden ayrılması ile Kazım Delal ve köylülerde alandan uzaklaştı. (Rize/EVRENSEL)


 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

3 Kasım’da tutulacak

SONRAKİ HABER

Alilağa Belediyesinden atılan işçilerin işe iade davaları yarın görülecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa