Greenspan: ABD yine kriz yaşayabilir

Greenspan: ABD yine kriz yaşayabilir

Eski ABD Merkez Bankası Başkanı Alan Greenspan, ABD’de geçen ay bazı hizmetlerinin askıya alınmasına neden olan bütçe krizinin tekrarlanabileceğini söyledi.

Eski ABD Merkez Bankası Başkanı Alan Greenspan, ABD’de geçen ay bazı hizmetlerinin askıya alınmasına neden olan bütçe krizinin tekrarlanabileceğini söyledi.
Greenspan, Kongrede Demokratlarla Cumhuriyetçiler arasında bütçe konusundaki görüş ayrılıklarına gönderme yaparak “uzlaşmanın bu kadar uzak olduğu başka hiçbir örnek olmadığını” belirtti.

Alan Greenspan borç tavanı krizi sırasında hükümetle mücadeleye giren Cumhuriyetçi Partinin içindeki Çay Partisi hareketinin hedeflerine sempatisi olduğunu kabul etti. Çay Partisi, katıksız bir neoliberalizmi savunurken, içinde az çok ‘sosyallik’ barındıran bütün projelere şiddetle karşı çıkıyor. Greenspan, sempatisine rağmen hareketin başvurduğu yöntemleri demokratik bulmadığını söyledi.

‘AVRO KRİZİ BİTMEDİ’

1987-2006 yılları arasında Merkez Bankası Başkanı olarak ekonomi politikasında öne çıkan isimlerden birisi olan Greenspan, Avro Bölgesindeki borç krizinin sona erdiği yolundaki görüşlere karşı çıkıyor. Krizin Avro Bölgesinde “siyasi konsolidasyon” sağlanıncaya kadar krizin devam edeceğini savundu.

Alan Greenspan şöyle konuştu: “Sanırım oraya doğru gidiyoruz. Yunanistan’ın kültürü Almanya’nın kültüründen farklı ve ikisini bir potada eritmek son derece zor. Bunu başarmanın tek yolu siyasi birliktir. Hâlâ olması gerektiği gibi olmasa da Doğu Almanya ve Batı Almanya gibi.”

Greenspan yaptığı açıklamada 2008 krizine kolay kredi politikalarının ve gevşek regülasyonun önemli payı olduğu eleştirilerini de reddetti. Türev piyasaları da eleştirmekten kaçındı: “Beni şoke eden şey, sadece Merkez Bankasının gelişmiş sisteminin değil, IMF’nin ve krizden üç gün öncesine kadar 2009 ve 2010’a kadar sürecek bir büyüme öngören JP Morgan’ın da 15 Eylül 2008’deki çöküşü fark edememiş olması. Ekonomik balonu tahmin etmekle ne zaman patlayabileceğini tahmin etmek arasında fark var.”

‘ÇİN YARATICI OLMAZSA YAVAŞLAR’

87 yaşındaki Greenspan, “ABD’de ‘eş-dost kapitalizminin büyüdüğünü” söyledi. “Çin’de ve Rusya’da bu yaygındı. Şimdi biz de o yönde gidiyoruz diye kaygılanmaya başladım” dedi.
Greenspan demecinde Çin’in daha yaratıcı olmaması halinde büyümesinin yavaşlayacağını belirterek, “Çin’deki en büyük sorun yaratıcılığının ödünç teknolojiye dayanması. Reuters’ın en yaratıcı 100 şirket sıralamasında 40 Amerikan şirketi var, bir Çin şirketi bile yok.” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net