Kemer’de dere katliamı!

Kemer’de dere katliamı!

Antalya’nın Kemer ilçesinde Kesme Boğazı ve Güvertedere bölgesinde DSİ tarafından özel bir şirkete ihale edilen ‘ıslah’ çalışmasında yaşanan tahribat yaşam savunucularını ayağa kaldırdı.

Yusuf Yavuz

Antalya’nın Kemer ilçesinde Kesme Boğazı ve Güvertedere bölgesinde DSİ tarafından özel bir şirkete ihale edilen ‘ıslah’ çalışmasında yaşanan tahribat yaşam savunucularını ayağa kaldırdı. Kemer’in içme suyu kaynağı da olan Güvertedere’nin iş makinalarıyla tahrip edilerek taş ocağı gibi kullanılmasına tepki gösteren Kuzdere Gönüllüleri, ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor.  Kuzdere Gönüllüleri, pek çok bitki türü ve ağacın da katledildiği çalışmanın içeriği hakkında DSİ Antalya 13. Bölge Müdürlüğüne bir dilekçe yazarak bilgi istedi. Dilekçede, bölgede kurulmak istenen bir HES projesi bulunduğu ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca ÇED başvurusunun onaylandığına dikkat çekilerek, alanda yapılan çalışmanın HES projesiyle bir ilgisinin olup olmadığının da yanıtlanması istendi.
DSİ'nin dilekçeye verdiği yazılı yanıtta, yapılan çalışmanın taşkın önleme amacını taşıdığının altı çizilerek, Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğünden alınan izinler doğrultusunda dere yatağındaki taşların alınarak orman yollarının yapımında taşkın önlemek amacıyla kullanıldığı kaydedildi. Ayrıca, çalışmanın HES projesiyle bir ilgisinin bulunmadığını belirtti.
Alandaki tahribatın fotoğraflanmasının ardından yola zincir çekilerek ulaşıma kapatıldığını belirten Kuzdere Gönülüleri, yolun neden zincirlendiği sorusuna DSİ’nin yanıt vermediğine dikkat çekiyor. (Antalya/EVRENSEL)

www.evrensel.net