Rojava’dan göç edenler evlerine geri dönüyor

Rojava’dan göç edenler evlerine geri dönüyor

Rojava’da çatışmalar nedeniyle 4 ay önce Semalka Sınır Kapısı’ndan Federal Kürdistan'a geçiş yapan binlerce Suriyeli Kürt, kamplardaki zor yaşam koşullarına dayanamayarak dönmeye başladı. Kürtlerin geri dönmesinde PYD Lideri Salih Müslim’in ‘Dönün’ çağrısı da etkili oldu.

Rojava’da çatışmalar nedeniyle 4 ay önce Semalka Sınır Kapısı’ndan Federal Kürdistan’a geçiş yapan binlerce Suriyeli Kürt, kamplardaki zor yaşam koşullarına dayanamayarak dönmeye başladı. Kürtlerin geri dönmesinde PYD Lideri Salih Müslim’in ‘Dönün’ çağrısı da etkili oldu.

KAMP YERİNE EVLERİNİ TERCİH EDİYORLAR

DHA muhabirinin görüştüğü Federal Kürdistan Pışhabur Sınır Kapısı Müdürü Şevket Berbihary, Suriye’den göç edenlerin dönmeye başladıklarını belirterek, şöyle dedi, “Günde ortalama 500-600 kişi Suriye’ye dönüyor. Dönüşler özellikle bayramın 4 günü çok fazla oldu. Suriye’ye dönmek isteyenleri Dicle Nehri üzerindeki kayıklarla Suriye tarafına gönderiyoruz.”

‘PYD GÜÇLENDİKÇE GERİ DÖNÜYORLAR’

Federal Kürdistan'ın Pışhabur Sınır Kapısı’nın tam karşısındaki bulunan Suriye’deki Semalka Sınır Kapısı yetkililerinden Siyabend Osman, dönüşlerin sürdüğünü söyledi. Suriye’deki Kürt bölgesinden çatışmalar nedeniyle kaçanların Federal Kürdistan’da kamplarda zorlu yaşam koşullarında yaşadıklarını belirtti. Osman kampların koşulları ile ilgili olarak, “Son 3 ayda dönenlerin sayısı 27 bin kişiyi buldu. Rojava’da PYD güçlerinin denetimi her geçen gün daha fazla ele aldığını görünce gidenler artarak geri dönmeye halen devam ediyor. Rojava’da güvenlik sorunu yok. Kürt asayiş güçleri kentlerde, PYD güçleri ise yerleşim yerlerinin etrafında gerekli güvenlik önlemini alıyor. El Nusra çetelerine nefes aldırılmıyor. El Kaide devamı el Nusra çeteleri bu kez bombalı intihar saldırıları düzenliyor. Ancak bununla da bir sonuç alamayacaklar.” dedi.

AMBARGO DEVAM EDİYOR

Irak’taki Bölgesel Kürt Yönetiminin, Suriye Kürt bölgesine yönelik uyguladığı ambargonun ise devam ettiğini dile getiren Siyabent Osman, Rojava’ya yönelik ambargonun devam ettiğini belirtti. Osman, el Kaide’nin her türlü silahı kolaylıkla silah elde ettiğini söyleyerek, Kürtlere uygulanan ambargo ile Kürt hareketinin zayıflatılmak istendiğini söyledi.  Kısa süre önce Erbil’de yaşanan patlamalara da değinen Osman “ Erbil’de bir süre önce düzenlenen intihar saldırısını el Kaide üstlendi. El Kaidecilerin de Suriye’den gittiğine inanmıyoruz. Bizden Irak Kürt Bölgesine yönelik bir tehlike söz konusu olamaz. Olsa olsa kendi içlerinde bu tehlike örgütleniyor” dedi. (Diyarbakır/DHA)

www.evrensel.net