23 Ekim 2013 16:20

AKP ve Türk-İş yönetimine tepki; birleşik mücadele vurgusu

Türkiye Barolar Birliği (TBB) tarafından düzenlenen “THY bağlamında Uçuş güvenliği ve Çalışma Barışı Sempozyumu”nda THY yönetimi kadar, AKP Hükümeti ve Türk-İş’e de tepki vardı. Sempozyuma 163 gündür grevde olan THY emekçileri ve işyerleri kapatılan Feniş Alüminyum işçilerinin katılımı yoğundu.

AKP ve Türk-İş yönetimine tepki; birleşik mücadele vurgusu

Paylaş

Suat İnal

Türkiye Barolar Birliği (TBB) tarafından düzenlenen  “THY bağlamında Uçuş güvenliği ve Çalışma Barışı Sempozyumu”nda THY yönetimi kadar, AKP Hükümeti ve Türk-İş’e tepki vardı. Sempozyuma 163 gündür grevde olan THY emekçileri ve işyerleri kapatılan Feniş Alüminyum işçilerinin katılımı yoğundu.

Sempozyumun açılış konuşmasını TBB Başkanı Metin Feyzioğlu yaptı. Sempozyumun amacının bilimsel görüşler ortaya koymaktan ziyade işçi ve emekçilerin birlik ve beraberliğini göstermek olduğunu söyleyen Feyzioğlu, “Biz servet düşmanı değiliz. Para kazanmaya karşı değiliz, paranın kazandığı vicdanlara karşıyız” dedi. THY emekçilerinin grevini selamlayan Feyzioğlu, Feniş Alüminyum işçilerinin sorunlarına çözüm bulunmasını istedi. Feniş işvereninin borçlu bulunduğu bankalara da seslenen Feyzioğlu, “Bakın bu işçiler çalışmak istiyor, evlerine ekmek götürmek istiyor” diyerek bankalardan sorunun çözümüne katkı sunulmasını istedi.

Moderatörlüğünü Prof Dr. Necdet Basa’nın yaptığı ilk oturumda konuşan Türk-İş Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Naci Önsal THY grevinde yaşanan süreci özetledi. THY emekçileri Önsal’ın konuşmasının ardından “Yandaş Türk-İş istemiyoruz “ sloganı attı. Önsal, sempozyumun kendilerine geç bildirildiğini dolaysıyla Türk-İş yöneticilerinin işleri nedeniyle sempozyuma katılamadığını söyledi.

FIRINCIYI THY’YE YÖNETİCİ YAPTILAR

Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin hem THY yönetimine hem hükümete hemde grevde kendilerine destek olmayan Türk-İş yönetimine tepki gösterdi. THY Yönetim Kurulunu kastederek “Otogazcı, makasçı ve fırıncıyı THY’e yönetici yaptılar” diyen Ayçin, THY yöneticilerinin “Henüz bir uçurtmanın nasıl uçtuğuna dair esasları bilmeden” THY’yi yönettiklerini söyledi.

THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu ve diğer yöneticilerin işyerlerinin yerlerini dahi bilmediğini savunan Ayçin, “Peki onlar bilmiyor da Türk-İş Başkanı grevin nerede yapıldığını biliyor mu?” diye sordu. Ayçin, Türk-İş yönetimine seslenerek, “Gerekli yerlere başvurduk, şunu talep ettik, şiddetle eleştirdik gibi laflarla mücadele falan olmaz. Emekçiler de bunu asla kabul etmez” diye konuştu.

‘24 YILLIK EMEĞE BU REVA MIDIR?’

Sempozyumda THY’de 24 yıl uçuş görevlisi olarak çalıştıktan sonra Los Angeles’te uçuş görevindeyken kendisine telefonla işten atıldığı bildirilen Meltem Akdağ’ın konuşması izleyiciler tarafından zaman zaman alkışlarla kesildi. Akdağ,  “24 yıl emek verdim. İki çocuk yaptım diye terfi bile alamadım. Bunca yıllık emeğimin karşılığında bir demet çiçekle emekli edilmeyi beklerken, bir telefonla adeta şutlandım. Soruyorum size reva mıdır bu yapılanlar?” diye isyan etti. İşten atılma gerekçesinin yasadışı eyleme katılmak olarak bildirildiğini hatırlatan Akdağ, “Bu nedenle bütün haklarımıda kaybetmiş oldum” dedi. Akdağ, sözlerini “Birleşe birleşe kazanacağız” diye bitirdi.

‘THY UÇUŞ GÜVENLİĞİNİ RİSKE ATIYOR’

Sempozyumda “Uçuş Ekibinin Sağlık Riskleri” başlıklı bir sunum gerçekleştiren İş Sağlığı Uzmanı ve Uçuş Hekimi Dr. Özkan Kaan Karadağ, uçuş görevlerinin uzun çalışma hayatı sonunda karşılaştığı sağlık sorunlarına işaret etti. Uçuş güvenliği konusunda THY yönetimin uyarılması gerektiğini vurgulayan Karadağ, karşılaşılabilecek riskleri sinevizyon yardımıyla katılımcılara anlattı. En büyük riskin organizasyon aşamasında yaşandığını anlatan Karadağ, bunun sebebinin de THY yönetimini olduğunu açıkladı.

Oturum ardından Feniş alüminyum işçileri adına söz alan Çelik-İş Gebze Şube Sekreteri Fırat Güneş de, Türkiye’de işçilerin birbirinden farklı olmadığının altını çizerek birleşerek mücade etmenin önemine vurgu yaptı. Konuşmaların ardından her bir konuşmacıya verilecek plaketler adına TEMA Vakfı’na 10 fidan dikimi için gerekli bağışın yapıldığına dair birer belge sunuldu. Sempozyumu DİSK Genel Başkanı Kani Beko da izledi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Adana’da sendikacıya Gezi sürgünü

SONRAKİ HABER

AKP ilçe teşkilatı topluca istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa