31 Mayıs 2011 12:11

AKP protestosuna ölüm cezası

Seçim öncesi gerilimi tırmandıran AKP’nin bu tavrı Hopa’da bir cana mal oldu. Polis Hopa’ya gelen Başbakan’a taleplerini duyurmak için eylem yapanlara vahşice saldırdı. Polisin darp etmesi nedeniyle kalp krizi geçiren ÖDP üyesi emekli öğretmen Metin Lokumcu hayatını kaybetti. Bu olay üzerine kente gerilim artar

AKP protestosuna ölüm cezası

Paylaş

Seçim öncesi gerilimi tırmandıran AKP’nin bu tavrı Hopa’da bir cana mal oldu. Polis Hopa’ya gelen Başbakan’a taleplerini duyurmak için eylem yapanlara vahşice saldırdı. Polisin darp etmesi nedeniyle kalp krizi geçiren ÖDP üyesi emekli öğretmen Metin Lokumcu hayatını kaybetti. Bu olay üzerine kente gerilim artarken, polis ölümü protesto edenlere ateş açtı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise hiçbir şey olmamış gibi seçim mitingine devam etti. Erdoğan, protestocular için "eşkıya" ifadesini kullandı.

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Artvin'in Hopa İlçesi'nde yapacağı miting öncesi protesto gösterisi düzenlemek isteyen gruba polis gaz bombalarıyla müdahale etti. İlçe meydanı savaş alanına dönerken, atılan gaz bombalarından etkilenen emekli öğretmen Metin Lokumcu yaşamını yitirdi. ESP, Halkevleri ve ÖDP'nin çağrısıyla toplanan ve çoğunluğu çay üreticisi olan yüzlerce kişi, taleplerini dile getiren pankartlar taşıdı, "Çayın fiyatı belirlensin", "Sömürüye son" şeklinde sloganlar attı. Protesto gösterisine, Artvin Bağımsız Milletvekili Adayı Birsen Kaya, Emek Partisi (EMEP) Adayı Hasan Azaklı ve CHP Adayı Yüksel Çorbacı da katıldı. Hopa Meydanı'na girmek isteyen Hopalılar, polisin engeliyle karşılaştı. Alana girmekte ısrar eden Hopalılar, bir süre sonra burada basın açıklaması yaptı. Çay üreticileri, sorunlarını dinlemeyen Başbakan'ı Hopa'da istemediklerini söyledi. Üreticiler, çay fiyatlarının bir an önce açıklanmasını talep etti. Aynı zamanda HES'lere tepki gösteren Hopalılar, "Çayımıza, fındığımıza, derelerimize, suyumuza sahip çıkacağız" dedi. Açıklamadan sonra yeniden alana girmek isteyen yüzlerce kişiye polis gaz bombaları ve tazyikli su ile saldırdı. İlçe bir anda savaş alanına döndü. Polisin yoğun gaz bombası kullanması sonucu Hopa gaza boğuldu. Gaz bombalarından etkilenen onlarca kişi ambulanslarla hastanelere kaldırıldı. Hastaneye kaldırılanlar arasında bulunan kalp hastası emekli öğretmen Metin Lokumcu, atılan yoğun gazdan ve polisin darp etmesinden dolayı kalp krizi geçirdi. Hastanede tüm müdahalelere rağmen Lokumcu kurtarılamadı. Hayatını kaybeden Lokumcu'nun Eğitim Sen eski Rize Şube Yöneticisi olduğu belirtildi.

KORUMA OTOBÜSTEN DÜŞTÜ

Mitingin ardından Başbakan Erdoğan, Trabzon’a gitmek üzere, helikopterin bulunduğu liman sahasına seçim otobüsüyle hareket etti. Miting alanından 300 metre kadar ayrılan Başbakan Erdoğan’ın içinde bulunduğu seçim otobüsü ve konvoydaki araçlar taş yağmuruna tutuldu. Hızlanan otobüsün üzerindeki koruma polisi bir anda dengesini kaybederek düştü ve arkadan gelen güvenlik aracının altında kaldı. Hastaneye kaldırılan koruma polisinin durumunun ağır olduğu belirtildi.

ERDOĞAN: EŞKIYA HOPA'YA İNMİŞ

Tranzon'da konuşan Erdoğan, ''Sizi fazla beklettim, hakkınızı helal edin. Zira ben Hopa'ya eşkıyaların indiğini bilmiyordum. Meğerse eşkıya Hopa'ya da inmiş. Eli taşlı eşkıyalar oraya da inmiş. Ve ne yazık ki taşlarla araçlarımıza saldırdılar'' dedi. "Enteresan CHP'nin devasa bir pankartı yanında kimler iş tutuyor, bilmenizi istiyorum'' diyen Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti: "Tek yol sokak diyor, tek yol devrim diyor. Altındaki imza 'halk evleri' diyor. Değerli kardeşlerim CHP'nin yanında böyle bir pankartın asılmasına göz yummasının ne anlama geldiğini Hakkari'de gördük. Orada da BDP'lilerin eline CHP bayrakları verdiler. İçeride bir tane Türk bayrağı var mıydı, yoktu. Defalarca görüntüleri inceledim, seyrettim. Ah benim hemşerilerim. Bu CHP, bu Kılıçdaroğlu ve ekibine 12 Haziran'da hesap sormaya var mıyız? 12 gün kaldı, çok çalışacağız. Bak, kimler kimlerle dolaşıyor görelim. Orada bakıyorsun CHP, BDP el ele, geliyorsun batıya Orta Anadolu'ya bakıyorsun CHP, MHP, BDP el ele. Bunlar aynı şeyi referandumda yapmadı mı? Referandumda CHP'si, MHP'si, BDP'si, TKP, Halk Evleri, illegal örgütler el ele vermedi mi? Şimdi aynı şeyleri yapıyorlar. Hedefte AK Parti var. Fakat AK Parti kimin şahsında var, milletin şahsında var. Çünkü bizim rotamızı çeteler çizmedi, millet çizdi, millet. Biz Trabzon ile aslında acılar üzerinde konuşmak istemeyiz. Aracılar üzerinden konuşmak istemiyiz. Biz Trabzon ile doğruları konuşuruz, düz konuşuruz, dobra dobra konuşuruz, gönül diliyle konuşuruz."

İSTANBUL VE ANKARA'DA PROTESTO EDİLECEK Hopa’da yaşanan olaylar üzerine kitle örgütleri ve siyasi partilerin çağrısıyla bugün (31 Mayıs Salı) İstanbul'da saat 19.00’da Galatasaray Lisesi önünde basın açıklaması yapılacak. Ankara'da da saat 18.00'de Sakarya Meydanı'nda buluşulup AKP il binası önüne yürünecek.

ÖDP: İMAMIN ORDUSU ARKADAŞIMIZI KATLETTİ

ÖDP Genel Başkanı Yardımcısı Önder İşleyen, Artvin'in Hopa İlçesi'nde Başbakan Erdoğan'ı protesto eden gruba polisin müdahalesi sonucu Metin Lokumcu'nun hayatını kaybettiğini belirterek, "Tayyip Erdoğan'ın Hopa'da yapacağı miting öncesinde 'imamın ordusu' Hopa halkına saldırarak arkadaşımızı katletti" dedi.

İşleyen, yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Erdoğan'ın mitingi öncesi derelerin satılmasını protesto etmek amacıyla çağrı yaptıklarını ve devrimci-sosyalist güçlerin buna uyarak protesto geliştirdiklerini belirterek, "Hopa halkına polis acımasızca saldırdı. AKP'nin katil sürülerinin azgınca saldırısı sonucunda arkadaşımız, kardeşimiz Metin Lokumcu'yu kaybettik. 'İmamın ordusu' Hopa halkına saldırarak arkadaşımızı katletti" dedi. AKP'nin "ileri demokrasi" söyleminin halka gaz ve copla saldırmak olduğunun altını çizen İşleyen, "AKP, 12 Eylül referandumunun ardından kendi 12 Eylül'ünü yürürlüğe koyarak faşist yöntemlerle tekelci iktidarını inşa ediyor. Seçim sürecinde de Tayyip Erdoğan şiddet ve baskı ile herkesi susturarak 12 Haziran'da 'padişahlığını' ilan etmeye hazırlanıyor" ifadesini kullandı.  

TÜZEL: AKP ÖLÜM VAAT EDİYOR

Emek Demokrasi Özgürlük Bloku İstanbul 3. Bölge Milletvekili Adayı Abdullah Levent Tüzel, en küçük sese dahi tahammül edemeyen AKP’nin işi insan öldürmeye kadar getirdiğini dile getirdi. Yaşananın AKP’nin halka ne vaat ettiğinin göstergesi olduğunu belirten Tüzel, bu terörü lanetlediklerini dile getirdi.

ÖLÜMÜN SORUMLUSU BAŞBAKANDIR

BDP Eş Genel Başkanı Hamit Geylani: Ölümün sorumlusu Başbakan’ın ta kendisidir. Tüm seçim mitinglerinde seçim sürecinde ortamı terörize eden tek insandır. Tüm konuşmalarında bunu yaptı ve bunun sonucu da can kaybıdır. Hopa’dakilerin demokratik tepkilerini dile getirmesi kadar doğal bir şey yok. Ancak bu sistem ve bu sistemin başı Erdoğan bu tür duruşlara tahammül edemiyor. Karadeniz’den Akdeniz’e, Trakya’dan Hakkari’ye kadar bütün mitinglerde halka karşı bir duruşu ve saldırısı var.  Pazar günü Konya’daydım. Görkemli bir miting yaptık. Miting dağılırken eli sopalı bıçaklı yüz kişi saldırdı. Polis saldıranları serbest bıraktı, saldırıya uğrayanları gözaltına aldı. Saldırı öncesi ise bir caminin minaresinden anons yapılıyor. Diyor ki “Konya Türklerindir Türklerin kalacaktır.” Yani saldırı mesajı veriyor. Hopa’da ölüm oluyor o mitingine devam ediyor. Onun için emekli öğretmen, çay üreticisi ölmüş ölmemiş önemli değil. Bu da savaş dilidir. Halkın barış demokrasi özgürlük talebine karşı derin devletin savaş dilidir. Ama halkın mücadele gücü bu dili lal edecektir, konuşmaz hale getirecektir. Hopa’daki ölümü lanetliyorum. Erdoğan’ın da artık terörize eden tavırdan vazgeçmesi gerekir. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Başbakan’ın TOKİ’si halkı mağdur ediyor

SONRAKİ HABER

Ne olacak bu Brexit’in hali?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa