22 Ekim 2013 18:52

Taksim'de polis ODTÜ eylemine saldırdı

ODTÜ ormanında yapılan ağaç kıyımını protesto etmek amacıyla İstanbul Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi forumlarının çağrısıyla, Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelmek isteyen gruba polis tazyikli su ile müdahale ederken, HDK İstanbul Meclisi öncülüğünde bir araya gelen kitleye ise polis cop ve kalkanlarla müdahale etti.

Taksim\'de polis ODTÜ eylemine saldırdı

Paylaş

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin ODTÜ ormanında başlattığı yol çalışması kapsamında ağaçların kesilmesini protesto etmek amacıyla İstanbul Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi forumlarının yaptığı protesto eylemi çağrısı sonrası Galatasaray Lisesi polis tarafından ablukaya alındı. Eylem çağrısı sebebiyle Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelmek isteyen çok sayıda kişinin toplanmasına izin verilmezken polis kitleyi İngiliz Konsolosluğu'nun bulunduğu sokağa doğru uzaklaştırdı. Daha sonra polisin tavrını sloganlarla protesto eden kitleye TOMA'lardan sıkılan tazyikli su ile müdahale edildi. Galatasaray Lisesi çevresindeki gerginlik devam ederken, polis kimlik kontrolü ve çanta araması yaptı.

İlk müdahalenin ardından ağaç kıyımını protesto etmek isteyen HDK İstanbul Meclisi'de Galatasaray Lisesi önünde basın açıklaması yapmak istedi. "Diren ODTÜ Taksim seninle" ve "Direne direne kazanacağız" sloganları atan kitle adına HDP İstanbul İl Başkanı Şamil Altan basın açıklaması yapmaya başladı. Altan basın açıklaması yaptığı sırada polis kitleye cop ve kalkanlarla müdahale ederek İngiliz Konsolosluğu'nun bulunduğu sokağa doğru sürükledi. Polis barikat kurarak, İngiliz Konsolosluğu'ndan meydana çıkışlara engellemeye çalışıyor.

Polisin gözaltılara da başladığı öğrenilirken BirGün Gazetesi Muhabiri Ulaş Gürşat, "Fotoğraf çektiğim için gözaltına alınıyorum" tweet'iyle alıkonduğunu duyurdu. Gürşat, kimlik kontrolünün ardından serbest bırakıldı. Doğan Haber Ajansı 10'un üzerinde kişinin gözaltına alındığını aktardı.

Polisin tazyikli sulu saldırısında isminin Serhat olduğu öğrenilen bir kişi de yaralandı. Yaralı olay yerine gelen ambulansla hastaneye kaldırıldı.  (İSTANBUL)

Taksim'de gerginlik sürerken farklı üniversitelerin öğrencileri de ODTÜ'deki ağaç kıyımı ve polis saldırısına tepki gösteren eylemler yapıyor:

Uludağ Üniversitesi'nde meşaleli eylem

Kocaeli Üniversitesi'nde fidan dikimi

Anadolu Üniversitesi'nde yürüyüş

ÖNCEKİ HABER

Bilim ve düşünce seni bekliyor

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa