Bilim ve düşünce seni bekliyor

Fotoğraf: Evrensel

Bilim ve düşünce seni bekliyor

Kartallı gençler olarak atölyeyi sürdürmek bir zorunluluk haline geldi. Soracak onlarca soru, konuşacak bir sürükonumuz vardı. O zaman buluşmalıyız, konuşmalıyız, tartışmalıyız.

Bilgesu Karakulak

Bu seneki Gençlik Yaz Kampı’nda birçok atölye yapıldı. Bunlardan bir tanesi de politik iktisat atölyesiydi. Kampa İstanbul Kartal’dan katılan katılımcılar olarak büyük oranda bu atölyeye katıldık. Hepimiz (atölye yürütücüsü Bülent Falakaoğlu sayesinde) atölyeden büyük zevk aldık. Kampın ardından aklımızda atölyeleri Kartal’da sürdürme düşüncesi vardı. Fikirlerimizi söyleyeceğimiz bir kürsümüz olsun istedik. Birkaç toplantının ardından ‘Kartal Bilim ve Düşünce Atölyesi’ adıyla atölye kurduk.
Kamptaki atölye yürütücüleri de bize yardım etsin istedik. Konu tazeyken Gezi direnişi ve gençliğin direnişe etkilerini konuşalım dedik. Politik iktisat atölyesinin sıkı katılımcıları olarak ilk etkinliğimize Bülent Falakaoğlu’nu ve Genç Hayat dergimizin editörü Eren Yurt’u davet ettik. Onların da davetimizi kabulüyle birlikte 7 Ekim’de atölyemizi yaptık.

KONUŞMA SIRASI BİZDE

Bülent Falakaoğlu ve Eren Yurt konuşmalarında başka ülkelerin de aynı zaman aralığında benzer şeyleri yaşadıklarına vurgu yaptılar. Gençliğin neden sokakta olduğunu anlattılar. Yüzümüzü güldüren ve bir o kadar da yaşadıklarımızı özetleyen anılar anlattılar.
Konuşmaların ardından soru sorma ve konuşmalara katkı sunma zamanı geldi. Bizim heyecanla beklediğimiz zaman. Çünkü Kartal’daki gençlerin ne düşündüğünü çok merak ediyorduk. Fakat hiç soru gelmedi. Konuşmacılar her şeye değinmişlerdi de soracak bir şey mi yoktu yoksa biraz çekingenlik mi vardı? Ben sorumu sordum ve sonrası teker teker gelmeye başladı. Hatta bazı sorular bize bir sonraki buluşmamızda konuşacaklarımızla ilgili güzel fikirler verdi. Kartallı gençler olarak bu atölyeyi sürdürmek bir zorunluluk haline geldi. Soracak onlarca soru, konuşacak bir sürü konumuz vardı. O zaman buluşmalıyız, konuşmalıyız, tartışmalıyız. Atölyemizin kürsüsü tüm gençlere ve fikirlerine açık. Bilim ve düşünce atölyesi seni bekliyor.

'Kartal - İstanbul'

www.evrensel.net