30 Mayıs 2011 15:45

Hizmet için oy kriteri

2011 yaş çay kampanyası başlamış olmasına rağmen hâlâ yaş çay taban fiyatı açıklanmadı. Başbakan 14 Mayıs’ta Rize’ye gelmiş ve yaş çay fiyatını Tarım Bakanı Mehdi Eker’in açıklayacağını duyurmuştu. Ancak bugüne kadar herhangi bir açıklama yapılmadı. Üstelik AKP’nin Rize Milletvekil

Hizmet için oy kriteri

Paylaş

Rize’nin Fındıklı ilçesine gelen Bakan Hayati Yazıcı da yine üreticilerin beklentilerini karşılayan bir açıklama yapmadan döndü. Başbakan Erdoğan’ın 2 hafta önce dediği, “Mehdi Eker açıklayacak” lafını tekrarladı. İş yılan hikayesine dönmüş durumda.

Rize’nin Fındıklı ilçesine gelerek seçim çalışması yapan Rize milletvekili adayları Hayati Yazıcı, Hasan Karal ve Nusret Bayraktar esnaf ziyaretinden sonra halk toplantısı yaparak sorulara yanıt vermeye çalıştı. Partilerin seçim vaatlerini herkesin dinlediğini belirten Yazıcı, “Biz de diyoruz ki yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır. Yaptıklarımıza bakın, değerlendirin ve ona göre seçimde kararınızı verin” dedi.

‘ÖZELE KARIŞAMAYIZ’

Çay taban fiyatlarının hâlâ açıklanmadığını belirterek nedenini soran eski AKP yöneticisine cevap veren Bakan Hayati yazıcı söyle konuştu. “Tarım bakanımız gelip açıklayacak. Seçim dönemindeyiz. Onun da programı falan var. Ziyaretler falan oluyor. Gelecek Çarşamba günü, eğer müsaitse bakanımız Mehdi Eker gelip açıklayacak” dedi. Geçen sene açıklanan taban fiyatın altında çay almaya devam eden özel fabrikalar da bakana soruldu. Bu duruma müdahale edemeyeceklerini belirten Eker, “Böyle fabrikaları siz eleyeceksiniz. Biz bu duruma karışamayız” dedi.

HES’ÇİLİĞE DEVAM

Devlet Bakanı ve Rize Milletvekili adayı Hayati Yazıcı sulardan faydalanmak zorunda olduklarını belirtti. Doğayı da korumak zorunda olduklarını anlatan Yazıcı, “HES’e karşı olmanın da HES yapmanın da savunulan ve savunulmayan tarafları var. Hem enerji elde edilecek, hem de çevrenin doğal yapısı korunacak. Biz bunu mutlaka gözeteceğiz. Biz de bu toprakların insanlarıyız” dedi.  Bazı insanlar başlangıçta çevrenin özelliklerini gözetmeden projeler hazırladıklarını savunan Yazıcı, “Ankara da yapmış olabilirler. Ama bunlar yeniden gözden geçirildi. Çok sıkı bir takip yapılıyor” diyerek santrallerin yapımına devam edeceklerini belirtti.  

OY VERENE SEVE SEVE HİZMET

Halk toplantısında konuşan AKP milletvekili adayı Hasan Karal ise referandumda Fındıklı’dan “Hayır” çıktığına üzüldüğünü söyledi. Rize’nin 12 ilçesinden tek ‘Hayır’ veren ilçe Fındıklı olduğunu söyleyen Karal, “Referandumdan sonra toplantıda oturup değerlendirme yapıyoruz. Sıra Rize’ye geldi. Bütün ilçeler ‘Evet’, sıra Fındıklı’ya gelince kırmızı ışık yandı. Salondaki bütün milletvekilleri ve bakanlar bana baktı. O anda ben yerin dibine girdim. Ben orada çok üzüldüm ve çok mahcup oldum” dedi. “Dünya liderinin memleketinde bu kırmızı ışık yanmamalıydı” diyen Karal, “13 Haziran’da başbakanımıza Rize’den öyle bir karne gösterelim ki, bundan sonra ne istersek başbakanımız bize seve seve versin” dedi. (Fındıklı/EVRENSEL)


NE BEKLENiYOR NEYi BEKLiYORLAR?

ÇAY alımları başlamış olmasına rağmen yaş çay bedelinin açıklanmamasına Tüm Köy-Sen Fındıklı Şubesi tepki gösterdi.  Yazılı açıklama yapan Tüm Köy-Sen, “Ne bekleniyor, neyi bekliyorlar” diye sordu. Üreticinin çok zor durumda olduğununun belirtildiği açıklamada, “Seçim çalışması için birçok lider buralara geliyor. Çayda yaşadığımız sorunlarla ilgili açıklama yapan yok. Sadece birbirleriyle dalaşıyorlar” denildi. Yaş çay fiyatlarının açıklanmamasını özel çay fabrikalarının fırsata dönüştürüldüğü belirtilen Tüm Köy Sen’in açıklamasında yaş çay fiyatının en az 1,5 TL olarak açıklanması gerektiği belirtiliyor. Kota ve kontenjan uygulamalarından vazgeçilmesi, üreticilere en geç 1 ay içinde yaş çay bedellerinin ödenmesini talep eden Tüm Köy-Sen, çay üreticilerini örgütlü mücadele ederek geleceklerine sahip çıkmaya çağırıyor.

ÖNCEKİ HABER

12 Eylül’ün bir komutanı daha öldü

SONRAKİ HABER

Hyundai ve yan sanayisi kısa çalışmaya başvurusu yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa