21 Ekim 2013 19:43

Demirtaş: İstanbul adayımızı HDP belirleyecek

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Doğan Haber Ajansı'nın yerel seçimler ve partisinin ittifak çalışmaları hakkındaki sorularını yanıtladı.

Demirtaş: İstanbul adayımızı HDP belirleyecek
Paylaş

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Doğan Haber Ajansı'nın yerel seçimler ve partisinin ittifak çalışmaları hakkındaki sorularını yanıtladı. Demirtaş, son günlerde sıkça tartışılan İstanbul Büyükşehir Belediye İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylarının haftasonu yapılacak olan Halkların Demokratik Partisi (HDP) kongresinde tartışılıp, belirleneceğini söyledi. Demirtaş, CHP'yle ittifak yapıp yapmayacakları sorusuna ise "CHP ile tarihsel bir işbirliği, ittifak ve ortaklığımız yoktur. Ne CHP'ye verilmiş bir sözümüz ne de CHP'ye borcumuz vardır" yanıtını verdi.

HEDEFİMİZ YENİ BİR OLUŞUM

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in adının tartışıldığını basından izlediklerini ifade eden BDP Eş Genel Başkanı Demirtaş "BDP olarak buna kapalı değiliz. Fakat bu konudaki kararımızı vermiş değiliz. HDP'nin kongresi hafta sonu yapılacak. Yeni oluşacak yönetimi ile bütün bunları tartışacağız, belirleyeceğiz, getirisini- götürüsünü hesaplayacağız. Gerek görülürse karar vereceğiz. Bizim hedefimiz, yeni bir hareketi yeni bir siyasi oluşumu bu seçimler vesilesi ile güçlendirmektir. Sırrı beyin adaylığı bunun için vesile olabilir. Ama bu konudaki kararı henüz netleştirmiş değiliz" diye konuştu.

CHP'NİN PAYANDASI DEĞİLİZ

Demirtaş, CHP ile yerel seçimlerde ittifak yapılması konusunda yapılan tartışmalarla ilgili olarak, CHP ile tarihsel bir işbirliği, ittifak ve ortaklıklarının olmadığını hatırlatarak  "Ne CHP'ye verilmiş bir sözümüz ne de CHP'ye borcumuz vardır. Biz ayrı bir siyasi partiyiz. Seçim stratejimizi de herhangi bir siyasi partinin karşıtlığı üzerine kurmuyoruz. HDP'yi kurma ve desteklememizin nedeni AKP ve CHP'yi geriletmek yeni bir üçüncü alternatif oluşturmaktır. Buradan bakıp da 'Sırrı Süreyya aday olmasın CHP'nin oylarını bölmesin' demek meseleyi anlamaktan uzak bir tutumdur" dedi. Demirtaş, yerel seçimlerde ittifak tartışmalarına kapalı olmadıklarını belirterek "CHP'nin oyları bölünmesin diye eğer 'Sırrı Süreyya Önder aday olmasın' deniliyorsa bunu söyleyen CHP'liler demek şunun farkında CHP'nin tabanının bir kısmı artık bize kayıyor, bunu görüyorlar demek ki. Biz hem CHP hem Ak Parti'den oy alarak büyüyeceğiz, büyümeye devam edeceğiz." (Diyarbakır/ DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Adaylığımın önünde engel görmüyorum

SONRAKİ HABER

İspanya Komünist Partisi (Marksist-Leninist) 9. kongresini topladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa