22 Ekim 2013 06:00

Dışişleri bakanları Londra’da toplanıyor

Dışişleri bakanları, Suriye’de süren çatışmaları masaya yatırmak üzere bugün İngiltere’nin başkenti Londra’da toplanıyor.

Dışişleri bakanları Londra’da toplanıyor
Paylaş

Dışişleri bakanları, Suriye’de süren çatışmaları masaya yatırmak üzere bugün İngiltere’nin başkenti Londra’da toplanıyor. Suriye’de aralıksız devam eden çatışmaların, savaşa ilişkin diplomatik yolların ve Cenevre Konferansı’nın ele alınacağı, İngiltere Dışişleri Bakanlığının Lancaster House binasında yapılacak toplantıya, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da katılacak.
‘Londra 11’ adı verilen toplantıda ABD, Fransa, Türkiye, Mısır, Almanya, İtalya, Ürdün, Katar, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve İngiltere dışişleri bakanları yer alacak. Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu (SMDK) yetkililerinin de katılması beklenen toplantıya Kürt temsilcilerinin katılıp katılmayacağı ise bugün netleşecek.
İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague toplantıya ilişkin yaptığı açıklamada, Suriye’deki krize siyasi çözüm bulmak istediklerini ve Cenevre konferansına hazırlık konusunu toplantıda ele alacaklarını söylemişti. Toplantıda, ‘Londra 11’ dışişleri bakanlarının, Suriyeli muhalifleri gelecek ay yapılması planlanan Cenevre Konferansı’na katılmaya ikna etmeye çalışmaları bekleniyor. SMDK’nin gelecek ay başında Cenevre Konferansı’na katılım konusunda karar vermesi öngörülüyor. Suriye Hükümeti ise Beşar Esad’ın istifası ön koşul olarak sunulmazsa Cenevre barış görüşmelerine katılacağını belirtti. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Bir haberin mahallemizdeki etkileri

SONRAKİ HABER

Ömer Çelik'ten asgari ücret açıklaması: Hiç kimsenin dediği tam olarak olmuyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa