21 Ekim 2013 14:49

İstanbul Buluşmaları başladı

TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi tarafından 2005 yılından beri düzenlenen İstanbul Buluşmaları, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fındıklı Kampüsü Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu’nda başladı.

İstanbul Buluşmaları başladı
Paylaş

TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi tarafından 2005 yılından beri düzenlenen İstanbul Buluşmaları, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fındıklı Kampüsü Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu’nda başladı. Her yıl geniş bir katılım ile gerçekleşen ve İstanbul’un gündemini takip etmeyi amaçlayan buluşmalarda, farklı konularda ve alanlarda uzman pek çok kişi bir araya geliyor. İstanbul Buluşmaları’nda bu yıl ise “Alt Üst İstanbul” üst başlığı ile kent gündemine ilişkin konuların, kültürel miras alanları, doğal alanlar ve kamusal alanlar çerçevesinde ele alınıp tartışılması planlanıyor.

ARTIK KENTE DAHA FAZLA SAHİP ÇIKILIYOR

Açılış konuşmasını yapan TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Tayfun Kahraman, Gezi sürecine değindi. Gezi direnişinin kent üzerine çalışanlar için bir umut ışığı yaktığını belirten Kahraman, bundan sonraki süreçlerde kentlilerin, kentleri hakkında daha fazla konuştuğu ve kentlerine daha fazla sahip çıktığı bir sürecin yaşanacağını ifade etti. Kahraman, İstanbul Buluşmaları’nın da akademisyenlerin ve kentlilerin daha fazla buluştuğu ve birbirinin fikirlerinden daha fazla yararlandığı platformlar haline dönüşmesini istediklerini ifade etti.

KENTSEL DÖNÜŞÜM VE YEREL HALK

İlk oturumunun konusu ise “Kentsel Dönüşüm ve Yerel Halk” oldu. Kentsel Stratejist Faruk Göksu, Mardin Artuklu Üniversitesinden Pelin Tan, Yıldız Teknik Üniversitesinden Asuman Türkün ve Hukukçu Erbay Yucak’ın konuşmacı olduğu oturumda kentsel dönüşüme maruz kalan mahallelerde ortaya çıkan tepkiler, kamuya önemli yetkiler tanıyan yasalarda halkın haklarının yeri, Gezi süreci ile kentsel dönüşüme karşı verilen mücadele arasında ilişkiler gibi birçok konu tartışıldı. (İstanbul/EVRENSEL)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

ODTÜ\'de rantın yoluna 5 bin fidan

SONRAKİ HABER

Dersim’deki kurultaydan çağrı: Tarım, hayvancılık ve çevre mücadelesi birlikte olmalı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa