İstanbul’da kızamık alarmı

İstanbul’da kızamık alarmı

SAĞLIK Bakanı Recep Akdağ, İstanbul’da gündeme gelen kızamık vakaları ile ilgili araştırma başlatıldığını açıkladı. Vakaların 1975-90 doğumlularda görüldüğüne dikkat çeken Akdağ, “Gerek duyulursa bu yaş grubu aşılanabilir” dedi.Sağlık Bakanı İstanbul’da yeni bir kızamık salgını haberleri ile ilgili

SAĞLIK Bakanı Recep Akdağ, İstanbul’da gündeme gelen kızamık vakaları ile ilgili araştırma başlatıldığını açıkladı. Vakaların 1975-90 doğumlularda görüldüğüne dikkat çeken Akdağ, “Gerek duyulursa bu yaş grubu aşılanabilir” dedi.
Sağlık Bakanı İstanbul’da yeni bir kızamık salgını haberleri ile ilgili soruları yanıtladı. Akdağ, virüsün Avrupa kaynaklı olduğunu söyledi.
İstanbul’da vakaların Bağcılar, Bahçelievler ve Güngören’de olduğuna dikkat çekti.
Bakan Akdağ, “Sağlık Bakanlığında bilimsel kurul toplandı gerekli tedbirler araştırılıyor” dedi.
Akdağ geçmişte bu virüsle ilgili yapılan aşılama sonucunda hasta sayısının azaldığını hatırlattı, ancak o aşılamanın 1975 ve 90 doğumluları tam anlamıyla kapsamadığı için vakaların da bu yaş grubunda görüldüğüne vurgu yaptı. Sağlık Bakanı “Bu nedenle aşılamaya ihtiyaç duyulursa bu yaş grubu aşılanacak” diye konuştu.
Bakan 12 ay ila 6 yaş aralığında çocukları olan aileleri de “Gerekli tedbirler alınmalı aileler mutlaka çocuklarını aşılatmalı” diye uyardı. (HABER MERKEZİ)
 

İSTANBUL’DA KIZAMIK VAKASI 24 OLDU

İstanbul Sağlık Müdür Yardımcısı Serap Gençer, kentte tespit edilen kızamık vakasının dün itibarıyla 24 olduğunu bildirdi.
Gençer, İstanbul’daki kızamık vakalarına ilişkin hastanede yatmakta olan 2 kişinin dün taburcu olduğunu ifade ederek, 24 kızamık hastasının sağlık durumunun genel olarak iyi olduğunu söyledi.
Kızamık hastalığının çok hızlı bulaştığını vurgulayan Gençer, şunları kaydetti:
‘‘Kentte tespit edilen kızamık vakası dün itibarıyla 24. Hastalarımızın hepsi Türk fakat bunlardan alınan örneklerden izole edilen virüslerin genetik analizleri, bunun yurt dışı kaynaklı bir virüs olduğunu gösteriyor. Bu kişilerin kendilerinin bağlantısı olmasa bile, o virüs bir şekilde dışarıdan gelmiş, kişiden kişiye yayılmış olabilir. Daha önce Türkiye’de görülmeyen yurt dışı kaynaklı virüs tipi.”
Serap Gençer, şu ana kadar ilk 5 vakaya ait örneklerden izole edilen virüslerin analizinin yapıldığını, diğer vakalara ait örneklerin analizlerinin Ankara Hıfzı Saydam Laboratuvarında devam ettiğini belirtti. (İSTANBUL)

www.evrensel.net