19 Ekim 2013 15:35

Hapishanedeki çocuklara kreş

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, cezaevlerinde anneleriyle kalan çocuklar için kreş eğitimi projesi hayata geçirdi.

Hapishanedeki çocuklara kreş
Paylaş

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, cezaevlerinde anneleriyle kalan çocuklar için kreş eğitimi projesi hayata geçirdi. Proje kapsamında gündüz vakitlerini özel kreş ve gündüz bakım evlerinde oyun ve eğitimle geçirecek çocukların cezaevi yaşamının olumsuz koşullarından uzaklaştırılması amaçlanıyor. 0-12 yaş grubu çocuklar için geçerli olacak kreş hizmetinden, şu ana kadar 447 çocuk faydalanabildi.
İsmini Yönetmen Tunç Başaran’ın 1989 yılı yapımı ‘Uçurtmayı Vurmasınlar’ filminden alan projede, cezaevi dışında çocuğa bakacak yakın bir akraba var ise onlara da ekonomik ve sosyal destek veriliyor.

MEB’İN YENİ OKUL ÖNCESİ EĞİTİM MODELLERİ

Milli Eğitim Bakanlığı da (MEB), okul öncesi eğitimi yaygınlaştırmak için 10 yeni model geliştirdi. Proje kapsamında kurulacak Toplum Hizmet Gönüllüleri Merkezi modeliyle, engelli çocuklar, mahkum annelerin çocukları, yoksul çocuklar, sokakta çalıştırılan çocukların eğitim alması amaçlanıyor.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığıyla ortak yürütülecek çalışmada, cezaevlerinde bulunan 0-6 yaş arasındaki 285 çocuğun bu projeden yararlanması bekleniyor. Erken matematik, bilim ve okuma yazmaya hazırlık etkinlikleri, sanat, müzik, oyun, spor, satranç ve bilgisayar etkinlikleri düzenlenecek.
Projede kapsamında geliştirilen diğer modeller de şöyle: Mobil oyun otobüsü, oyun odaları, erken eğitim merkezleri, çocuk evleri, anne ve çocuk sağlığı ile spor merkezleri, aile kütüphanesi, çocuk ve aile bilim sanat kültür merkezi, oyuncak fabrikası ve oyuncak kütüphanesi. (ANKARA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Dünyanın yeni merkezi Çin ve Rusya olacak’

SONRAKİ HABER

Urfa’da sağanak yağış hayatı felç etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa