19 Ekim 2013 14:26

Türkmen gazı revaçta!

Dünya enerji kaynaklarında önemli bir yere sahip Türkmenistan, enerji iş birliğinde dünya ülkelerinin gözde ülkesi konumuna geldi.

 Türkmen gazı revaçta!
Paylaş

Dünya enerji kaynaklarında önemli bir yere sahip Türkmenistan, enerji iş birliğinde dünya ülkelerinin gözde ülkesi konumuna geldi. Dünyanın birçok ülkesi, Türkmenistan gazı için devrede.

Türkmenistan’da 17-18 Ekim 2013 tarihlerinde Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı kapsamında Uluslararası Enerji Güvenliği Konferansı düzenlendi. Yüksek düzeyde temsil edilen organizasyona, AGİT’e üye ülkelerden temsilcilerin yanı sıra, uluslararası örgüt ve şirketler seviyesinde de heyetler yer aldı.

Konferansa katılan ülkelerden Ukrayna Enerji ve Kömür Sanayi Bakanı Eduard Stavitski, Türkmenistan Petrolgaz ve Mineral Kaynaklar Bakanı Muhammetnur Halilov ile bir araya geldi. Ukrayna Enerji ve Maden Bakanlığından yapılan açıklamada, Ukrayna’nın,

Türkmenistan’dan tekrar doğal gaz satın almaya hazır olduğu açıklandı.

Bakanlığın resmi İnternet sitesinde yer alan habere göre, Ukrayna Enerji ve Kömür Sanayi Bakanlığı ile Türkmenistan Enerji Bakanlığı arasında elektrik enerji alanında iş birliğini öngören mutabakat zaptının imzalanması bekleniyor.

RUSYA İKNA OLURSA!

Ukrayna, daha önce Türkmenistan’dan doğal gaz satın alıyordu. 2006 yılında bu sevkiyat durduruldu. Bunun tekrar başlatılması için yoğun görüşme trafiği devam ediyor. Ancak, doğal gaz sevkiyatının başlatılması için Ukrayna’nın Rusya’yı da ikna etmesi gerekiyor. (KİEV)
 

ÖNCEKİ HABER

Leroy Merlin’de grev bitti

SONRAKİ HABER

İran sınırında donarak öldüğü tahmin edilen bir erkek cesedi bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa