Mezarda yaşıyoruz

Mezarda yaşıyoruz

Erciş’te meydana gelen depremin ardından konteyner kentlere yerleştirilen depremsedeler, 5. bayramlarını da insanlık dışı koşullarda geçirdi. Devletin ilgisizliğine isyan eden depremzedeler, “Mezarda yaşıyoruz” diyor.

İdris Yılmaz

Erciş’te meydana gelen depremin ardından konteyner kentlere yerleştirilen depremsedeler, 5. bayramlarını da insanlık dışı koşullarda geçirdi. Devletin ilgisizliğine isyan eden depremzedeler, “Mezarda yaşıyoruz” diyor.

‘GÜL HACCA GİTSİN DİYE Mİ VERGİ ÖDÜYORUZ?’

23 Ekim 2011’de meydana gelen depremde yakınlarını, evlerini kaybeden Ercişli depremzedeler hâlâ sorunlarına çözüm bekliyor. Kışın soğuk, yazın sıcak nedeniyle yaşamanın çok zor olduğu konteynerlerde yaşam adeta çileye dönüşüyor. Alkanat Konteyner Kenti’nde kalan depremzedeler, Başbakan Tayyip Erdoğan ve AKP’li vekillerin verdikleri sözlere rağmen, kaderlerine terk edilmelerine tepkili. Depremin ardından konteyner kente yerleşerek 5 çocuğuyla yaşam mücadelesi veren Perizade Aksoy, “Bize verilen sözler yerine getirilmedi. Bayram sabahı camilere akın eden AKP’lilere hakkımızı helal etmiyoruz. Cumhurbaşkanı ödediğimiz vergilerle hacca gidiyor. Biz Cumhurbaşkanı hacca gitsin diye değil, zor zamanlarda acımızı sarsın diye vergi ödüyoruz. Hiçbir duaları kabul olmayacak. Benim ve çocuklarımın hakkını yediler” dedi.

ELEKTRİK BİLE YOK

Konteyner kentte yaşayan Kubbetin Özdaş ise elektriklerin kesilmesinin yaşamlarını daha da zorlaştırdığını belirterek, onlarca çocuğun soğuktan dolayı hastalandığını söyledi. Özdaş, “Burada hasta çocuklar var. Bazı ilaçların buzdolabında muhafaza edilmesi gerekiyor. Bunu defalarca yetkililere aktarmamıza rağmen cevap alamadık. Burada insanlık dışı bir yaşam biçilmiş bize. Yetkililer sıcak ortamlarda güzel ve temiz evlerinde çocukları ile bayramlaşırken, biz mezar gibi konteynerde yaşıyoruz” dedi.

BİZE ‘BİR AVUÇ İNSAN’ DİYENLER ŞİMDİ OY İSTİYOR

İki yıldan beri sorunların çözülmesini istediklerini ama kimseden cevap alamadıklarını anlatan Orhan Gün isimli depremzede de, daha önce kendilerine ‘Bir avuç insan’ diye hitap eden AKP Erciş ilçe başkanının seçilmelerin yaklaşmasıyla, yeniden vaatlerde bulunduğunu söyledi. Gün, “Bizi bugüne kadar görmezlikten gelen, mağduriyetimizle alay eden zihniyet, seçim yaklaşınca hangi yüzle oy istiyor” diye sordu. Sağlıksız koşullarda yaşadıkları için çocuklarının hastalandığını söyleyen Gün, “Çocuklarımız sağlıklarından oldu. Bunun hesabını kim verecek” şeklinde konuştu. (Van/DİHA)

www.evrensel.net