19 Ekim 2013 06:00

Kocaayak, ayı kırması mı?

Oxford Üniversitesi Genetik Profesörü Bryan Sykes, Himalayalar’da yaşadığı iddia edilen, dev insansı canlı Kocaayak ya da Yeti’nin gizemini çözdüklerine inandıklarını açıkladı.

Kocaayak, ayı kırması mı?

Paylaş

Oxford Üniversitesi Genetik Profesörü Bryan Sykes, Himalayalar’da yaşadığı iddia edilen, dev insansı canlı Kocaayak ya da Yeti’nin gizemini çözdüklerine inandıklarını açıkladı. Yeti’ye ait olduğu iddia edilen tüyleri DNA testinden geçirdiklerini söyleyen Sykes, hayvanın kutup ayısı ile boz ayının bir kırması olduğu sonucuna vardıklarını belirtti. BBC’ye konuşan Sykes, “O daha önce kimsenin görmediği bir ayı türü ve hâlâ bölgede yaşıyor olabilir” dedi.

İNSAN BENZERİ HAYVAN

Kocaayak veya Yeti, bazılarının Himalayalar’da yaşadığına inandığı, primat-benzeri, büyük bir yaratık. Her ne kadar varlığına inananlar mevcut olsa da bilim adamlarının çoğu, yetinin var olduğu ihtimalinin eldeki verilere göre çok zayıf olduğunu ve bu nedenle onun efsanevi bir canlı olduğu fikrinde. Batı’da ona verilen isim, yeti, Tibetçe yeh-teh lafından gelmektedir ki bunun anlamı “küçük insan-benzeri hayvan”dır.

Ormanda yaşayan yarı insan yarı hayvan yaratıklara halk masallarında çok sık rastlanır. Yüzyıllar boyunca bu yaratıkların kadim zamanlarda yaşadıkları düşünüldü. Ama bu yaratıkların tamamen hayal ürünü olduğunu genel bir kabul görüyor.

2.5 METRE

Kocaayak adı bu dev yaratıkların bıraktıkları ayak izleri nedeniyle takıldı. Çoğunlukla izler beş parmaklıdır. Fakat 2, 3, 4 ve 6 parmaklı izlerin de görüldüğü iddia ediliyor. Bu izler insan ayağına benzer fakat insan ayağından çok büyüktür. ‘Tanık’ların verdiği ifadelerden boylarının 1.80 ile 2.50 metre olduğu tahmin edilir. Bulunan büyük ayak izlerinde, ayak altı geniş yağ dokusu ve kemikleri maymunlarınki ile örtüşmektedir. Bazı izlerde ise sakat veya kırılmış olan ayak izleri, ortopedik olarak incelendiğinde, bu izlerde  çoğu doktorun bile yapamayacağı detaylar bulunmuştur. 

120 BİN YILLIK FOSİL

Araştırma kapsamında, biri Himalayalar’ın batısında yer alan Ladakh’da 40 yıl önce, diğeri de Butan bölgesinde on yıl önce bulunan ve türü belirlenemeyen iki hayvanın kalıntılarından alınan tüy ve kıl örnekleri, genetik testlere tabi tutuldu. Kocaayak’a ait olduğu düşünülen genetik test sonuçları daha sonra diğer hayvanlara ait, tüm yayımlanmış DNA dizinlerinin bulunduğu veri tabanıyla karşılaştırıldı.

Genetik Profesörü Bryan Sykes, söz konusu örneklerin Norveç’in Svalbard bölgesinde bulunan bir kutup ayısına ait çene kemiğinden alınan örnekle yüzde 100 eşleştiğini söylüyor.
Norveç’teki fosilin 40 bin ila 120 bin yıl öncesine ait olduğu tahmin ediliyor.

Söz konusu dönem göz önüne alındığında, kutup ayısı ile yakın akrabası olan boz ayı, farklı canlı türleri olarak değerlendiriliyor. Ancak iki türün, yaşadıkları alanların kesiştiği noktalarda çiftleştikleri biliniyor. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

520 milyon yıllık sinir sistemi

SONRAKİ HABER

Kamer Genç, Dersim'de mezarı başında anıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa