Bizi asla kandıramazsınız

Bizi asla kandıramazsınız

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun, “HES’ler yüzünden kuruyan dere yok” açıklamasının ardından başlayan tartışma büyüyor.

Yusuf Yavuz

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun, “HES’ler yüzünden kuruyan dere yok” açıklamasının ardından başlayan tartışma büyüyor. Bakan Eroğlu’yu gerçekleri çarpıtmak ve HES’leri şirin göstermekle suçlayan Derelerin Kardeşliği Platformu (DEKAP) Sözcüsü Ömer Şan, özellikle Doğu Karadeniz Bölgesi’nde HES’ler nedeniyle kuruyan derelerin fotoğraflarını da paylaşmıştı. Şan’ın eleştirilerine yanıt veren Bakanlık yetkilileri, HES’leri savunan bir açıklama daha yaptı. Ancak DEKAP Sözcüsü Ömer Şan’ın bu açıklamaya yanıtı da gecikmedi: “Bakanları, milletvekillerini yanıltabilirsiniz ama bizi inandıramazsınız!”

ORMAN VE SULARA BAKMAYAN BAKANLIK

Orman ve Su İşleri Bakanlığının Türkiye’nin orman ve sularına “bakmamakla” itham eden DEKAP Sözcüsü Ömer Şan, “Orman ve Su İşleri Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden, açıklamalarımızın haber yapıldığı gazetelere gönderilen açıklama metninde yine HES projeleri şirin gösterilmeye çalışılarak, kamuoyu yanıltılmaya çalışılmıştır” dedi. Yaşamı, doğayı, tarihi, sosyal ve kültürel değerleri katlederek geri dönüşümsüz zararlar veren hiçbir projenin kalkınma kaynağı, yatırım veya ‘temiz enerji kaynağı’ olarak gösterilemeyeceğine vurgu yapan Şan, “Sayın Bakan ve Bakanlık yetkilileri belki bu açıklamalarıyla kabineyi, milletvekillerini yanıltabilir ama doğal yaşam alanlarında, vadilerinde, köylerinde ve yaylalarında yüzyıllardır üreterek yaşamı var eden bizleri, su gözelerinin başında, derelerinin kenarında nöbet tutan köylüleri, yaşanan gerçekler karşısında anlattıklarına inandıramaz” ifadelerini kullandı.

KARADENİZ HES  KUŞATMASINDA

Orman ve Su İşleri Bakanlığının verilerine göre Karadeniz Bölgesi’nde işletmede 95, inşa aşamasında ise 58 hidroelektrik santrali var. Proje, fizibilite, ön inceleme ve Su Kullanım Hakkı Anlaşması kapsamında da 253 Hidroelektrik Santrali (HES) projesi bulunuyor. Toplam 406 projenin maliyeti yaklaşık 16 milyar dolar. Karadeniz’de bulunan HES’lere yaşam savunucuları karşı çıkmaya devam ederken, bir yandan da hukuk mücadelesi veriliyor. (HABER MERKEZİ)
 

www.evrensel.net