İspanya: Kemer sıkmanın faturası çocuklara çıkıyor

Fotoğraf: AA

İspanya: Kemer sıkmanın faturası çocuklara çıkıyor

Avrupa Konseyi Temsilcisi hazırladığı raporla İspanya’yı uyardı: Kemer sıkmanın faturası çocuklara çok pahalıya patlayabilir.

Avrupa Konseyi Temsilcisi hazırladığı raporla İspanya’yı uyardı: Kemer sıkmanın faturası çocuklara çok pahalıya patlayabilir.

Avrupa Birliğinden Rusya’ya 47 üyeli, Strasbourg merkezli Avrupa Konseyi Haziran ayında İnsan Haklarından Sorumlu Temsilcisi Nils Muiznieks’i Madrid ve Sevilla’ya gönderdi. Muiznieks ekonomik krizin çocuklar ve engelliler üzerindeki etkilerini değerlendirmek amacıyla hükümet yetkilileri ve bağımsız sivil toplum örgütleri ile görüştü.

Muiznieks’inin hazırladığı rapora göre İspanya’da 2011 yılında çocuk nüfus içinde yoksulluk yüzde otuzlara ulaştı ve sosyal yardımlar, sağlık ve eğitim bütçelerinde yapılan kesintiler bir kısım çocuğun evsiz kalmasına yetersiz beslenmesine yol açtı.

Engelliler de rapora göre devlet sosyal yardımları kestikçe yoksullukla yüz yüze gelen diğer bir kesim.

2008-2009 yıllarında küresel ekonomik kriz sırasında büyük sarsıntı geçiren ve bir zamanlar ekonomiye ‘can veren’ konut sektörü çöken İspanya o zamandan beri acı kemer sıkma reçeteleri uyguluyor.

Bu yılın ilk üç aylık döneminde yüzde 27.2 ile rekor kıran işsizlik düzeyi ikinci üç aylık dönemde hafif bir gerilemeyle yüzde 26.3’e düştü.

SOKAKTA VE YALNIZ

Avrupa Konseyi temsilcisinin hazırladığı raporda, “Büyüyen çocuk yoksulluk oranı, çocuklar ve ülke üzerinde uzun vadede yıkıcı etkiler yaratma potansiyeli taşıyor” ifadesini kullandı. Muiznieks özellikle de, borçlarını ödemeyenlerin evlerinden atılması konusuna ve bunun çocuklar üzerindeki etkilerine dikkat çekti. “İspanya’da konut piyasasındaki çöküşün ardından, ödenemeyen konut kredileri nedeniyle eşi görülmedik düzeyde aile evlerinden atıldı” diyen Muiznieks sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu tahliyeler çokça çocuklar da dahil, sokağa atılan insanların sosyal olarak dışlanmasına yol açtı, çünkü evlerinden atılanlar bazen, çocuklarının vesayeti ellerinden alınır korkusuyla sosyal yardım başvurusu yapmaktan da çekiniyorlar.”

AYRI SINIFLARDA EĞİTİM

İnsan hakları temsilcisi Nils Muiznieks, İspanya’nın, 3.8 milyonluk engelli nüfusunun yaşam koşullarını geliştirmek için bazı adımlar attığını kabul ediyor ama bütçedeki kesintilerin yine de engellilerin yaşam koşulları ve sosyalleşmeleri üzerinde “ciddi etki” yarattığını söylüyor.

Muiznieks raporunda, “Bazı okullarda engelli bütün çocuklar tek bir sınıfa toplanmış, bazı yerlerde ise karışık sınıflardalar, ama kendilerine diğer çocuklarla eşit bir şekilde eğitim görebilmelerini sağlayacak kişisel yardım sağlanmamış” diyor.

Avrupa Konseyi temsilcisi İspanya’yı ayrıca polis şiddeti ve kolluk güçlerine yönelik “cezasızlık” şikayetleri konusunda da adım atmaya çağırdı.
Muizniek, “etkili ve bağımsız” bir şikayet mekanizmasının bu konuda atılabilecek en iyi adım olacağını kaydetti.


PORTEKİZ YİNE KEMER SIKACAK

Portekiz ‘kurtarma’ programının son yılına girerken hükümetin hazırladığı bütçe tasarısında yine tasarruf tedbirleri bulunuyor.

Bütçe açığı oranının önümüzdeki yıl yüzde 4’e düşürmeyi hedefleyen Lizbon yönetimi, 4 milyar avro tasarruf etmeyi planlıyor. Tasarruflarsa yine emekçilerin haklarını hedefe koyuyor. Bu kapsamda emeklilik yaşının 65’ten 66’ya yükseltilmesi ve haftalık çalışma saatinin de 35’ten 40’a çıkarılması öngörülüyor. 

Hükümet Avrupa Birliği ve IMF’nin şartlarını yerine getirirken, yeni bir protesto dalgasının başlaması bekleniyor. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net