16 Ekim 2013 22:19

Her gece 840 milyon insan yatağa aç giriyor

Boşuna dile getirmiyordu şair “gündüzlerinde sömürülmeyen, gecelerinde aç yatılmayan/ekmek, gül ve hürriyet günleri” özlemini. Nazım Hikmet bu dizeleri yazdığında yıl 1962’ydi.

Her gece 840 milyon insan yatağa aç giriyor

Paylaş

Boşuna dile getirmiyordu şair “gündüzlerinde sömürülmeyen, gecelerinde aç yatılmayan/ekmek, gül ve hürriyet günleri” özlemini. Nazım Hikmet bu dizeleri yazdığında yıl 1962’ydi. 51 yıl sonra bugün hâlâ 840 milyon insanın gece yatağına aç girdiğini açıkladı Birleşmiş Milletler (BM). Ki bunlar resmi rakamlar, hayatın gayri resmi gerçeğini kağıt üzerinde tam olarak geçirmek mümkün değil her zaman. BM’ye göre tam 2 milyar insan da ‘gizli açlık’ denilen yetersiz beslenmeden muzdarip. 1.4 milyar insanın aşırı kilolu!
BM açıklamayı 16 Ekim Dünya Gıda günü vesilesiyle yaptı. Rakamlar önceki gün açıklanan Dünya Açlık Endeksi verileriyle aynı. BM Genel Sekreter Ban Ki-moon, dünyada bol miktarda yiyecek olmasına rağmen, her gün 840 milyon insanın yatağa aç girdiğini, bu duruma insanların ahlaki olarak karşı çıkması ve birlikte harekete geçmesi gerektiğini söyledi.
Ban Ki-moon yayınladığı mesajda, “İki milyar insan ‘gizli açlık’ olarak adlandırılan kötü beslenme girdabına düşmüş bulunuyor. Kötü beslenme, 1.4 milyar insanın aşırı kilolu olmasına yol açıyor. Bu grubun üçte birini ise obezler teşkil ediyor. Aşırı kilo, kalp-damar hastalıkları, diyabet ve diğer sağlık sorunlarına neden oluyor” dedi.
Ban, daha iyi beslenmenin ve nihai hedef olarak herkesin gıdaya erişim hakkının sağlanmasının anahtarını, tarım ürünlerinin üretim, işlenme ve tüketiciye erişiminin sürdürülebilir bir şekilde yapıldığı, bünyesinde çevreyi, insanı ve kurumları barındıran akıllı yaklaşımlar, politikalar ve yatırımdan oluşan iyi gıda üretim sistemlerinin teşkil ettiğini ifade etti. (HABER MERKEZİ)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Cezaevinde hak ihlalleri bitmiyor

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu: Mansur Yavaş Ankara'yı alacak, sindiremiyorlar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa