Depremzedenin çocuğuna bayram yok

Depremzedenin çocuğuna bayram yok

İdris Yılmaz

Van’ın Erciş ilçesinde 23 Ekim 2011’deki depremin yıkıcı izlerinin en ağır bedelini çocuklar ödüyor. İlçede bulunan yüzlerce işyeri deprem nedeniyle yıkılırken, birçok esnaf ise iflas ederek işsiz kaldı. Ekonominin gerilediği ilçede aile bütçelerine katkı sağlayan çocuklar, bayramı yaşıtları gibi şeker ve harçlık toplamak yerine sokaklarda ayakkabı boyacılığı ve seyyar satıcılık yaparak geçiriyor.

‘NE HARÇLIK NE DE ELBİSE ALABİLDİM’

Babasının işi olmadığı için evin bütün masrafını karşıladığını belirten 14 yaşındaki Yusuf Işık, ayakkabı boyacılığı yaparak aile bütçesine katkı sağladığını ifade etti. Işık şöyle konuştu: “Babam arada bir çalışıyor. Bazen inşaatlarda bazen de farklı işlerde çalışıyor. Sürekli bir gelirimiz yok. Bu yüzden benim ayakkabı boyayarak günlük kazandığım 15-20 TL ile geçinmek zorunda kalıyoruz. Ailemin bir geliri olmadığı için kazandığım parayla ancak evin ihtiyaçlarını karşılayabiliyorum. Geçen bayram olduğu gibi bu bayramda da kendime ne harçlık ne de elbise alabildim.”

‘BAYRAMI ÇALIŞARAK GEÇİRİYORUZ’

13 yaşında olduğunu ve hem okumak hem de çalışmak zorunda kaldığını anlatan Ramazan Kaya, 6 kardeş olduklarını ve ağabeyi ile birlikte ayakkabı boyacılığı yaparak geçimlerini sağladıklarını söyledi. Babasının işsiz olduğunu söyleyen Kaya, “Çalışmaktan başka çaremiz yok. Biz de isterdik diğer çocuklar gibi babamızın elini tutup alışveriş yapmayı. Fakat imkanlarımız olmadığı için bayrama çalışarak giriyoruz. Her gün çalışmamıza rağmen bayramda kendimiz için harçlık bile biriktiremiyoruz. Bayrama son bir gün kala fazla para kazanırsak, ikinci el elbise alabiliyoruz. Aldığımız elbiselerde başka çocukların daha önce giydiği ve sonra eskicilere sattığı elbiseler” diye konuştu.

HIRSIZLIK MI YAPAYIM?’

Cevdet Sarı, yaşanan deprem sonrası evsiz ve işsiz kaldığını belirterek, istemeyerek çocuklarını çalıştırmak zorunda kaldığını söyledi. Deprem öncesi esnaflık yaptığını dile getiren Sarı, deprem esnasında işyerinin yıkıldığını ve elindeki bütün sermayenin de depremle beraber “yok” olduğunu söyledi. Erciş’te bir türlü iş bulamadığını anlatan Sarı, “Evimiz yok, ekmeğimiz yok. Gidip hırsızlık mı yapalım? Devlet bize imkan tanısa biz de bu duruma düşmezdik. Elimde biraz eşyam var. Koruyacak yer bulamıyorum. 70 yaşımdan sonra gidip hırsızlık mı yapayım?” şeklinde konuştu. (VanDİHA)

www.evrensel.net