Bayrama işsiz girdiler

Bayrama işsiz girdiler

Adana’da personel kıyafetleri üreten Emiroğlu Tekstil’de 100 kadar işçi arife günü üretimde daralma olduğu gerekçesiyle işten çıkarıldı.

Volkan Pekal

Adana’da personel kıyafetleri üreten Emiroğlu Tekstil’de 100 kadar işçi arife günü üretimde daralma olduğu gerekçesiyle işten çıkarıldı. İşçilerle her katta toplantılar yapan Patron Murat Emiroğlu, işletmede mali kriz olduğunu ileri sürdü. İşçilerden alacakları olmadığına dair belge imzalamaları istenirken işçilerin çoğu bu belgeleri imzalamadı.
Daha önce servis hakları elinden alınmak istendiği için işçilerin tümü iş bırakarak servislerini vermemişti. İşçiler bunu kendilerini kıdem tazminatı vermeden işten çıkarmak isteyen patronun yıldırma planı olarak değerlendirmişti. Servis oyunu tutmayan patron işçileri tek tek çıkarmaya başladı. Bayram arifesinde yaklaşık 100 işçi işten çıkarıldı. İş bırakmadan sonraki 1,5 ayda da 100’e yakın işçi de işten çıkarılmış

FASON DAHA KÂRLI

İşten atılan işçilerden Sercan Çankaya işten çıkarılmalarının servis meselesinden ayrı olmadığını belirterek sevisi kaldırmanın da amacının işçilerin kendilerinin tazminatsız çıkması olduğunu ifade etti. Daha önce de fason üretim yaptıran patronun fasona daha fazla iş vereceğini dile getiren Çankaya, patronun işten çıkarmak için “Mali krizdeyiz” gerekçesi inandırıcı bulmuyor. Çankaya, yürüyüşten sonra 10 kişi hakkında patronların servislerin kalkmasına izin vermedikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulunduğunu dile getirdi.
İşçilerden aldığımız bilgilere göre patron yeni yasaya göre İşyerinde ambulans, doktor bulundurma, iş güvenliği önlemleri alma, kreş açma gibi masraflardan kurtulmak için işyerini küçültüp üretimi kayıt dışı çalışan küçük işletmelere yaptırmak istiyor. Patron işçilere kayıt dışı piyasayı örnek göstererek bir ustanın kendisine 2000 liraya mal olduğunu söyleyerek, işi fasona vererek daha karlı olduğunu söylüyor. İşinin hakkı olan, sigorta, sağlık, servis, yemek gibi haklar patron için fazladan maliyet. Bundan kurtulmanın yolu da kayıt dışı üretim.


TEKSTİLDE İŞÇİLER GÜVENCESİZ

Melek girmez olarak bilinen yerde merdiven altı üretim yapan irili ufaklı birçok atölye var. Bu atölyelerde tekstil işçileri iş güvencesiz, uzun saatler boyunca çalışıyor. Tekstil işçileri Adana Tekstil İşçileri Dayanışma Platformunu kurup, tekstil sektöründeki sömürüyü ve çalışma şartlarına karşı mücadele başlatmıştı. 
İşçilerin deyimiyle patron eliyle getirilen Tüm Teksti-İş Sendikası’nın hâlâ üyeleri var.  Sendikanın Akdeniz Bölge Başkanı Mustafa Mullaoğlu, kendi üyelerinin de işten çıkarıldığını belirterek işverenin kuralsız çalıştığını, açtıkları 30 kadar davanın sürdüğünü söyledi. Emiroğlu Tekstil’de mesailerin ödenmemesi, maaşların düzenli verilmemesi nedeniyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bölge Müdürlüğüne başvurduklarını ifade eden Mullaoğlu, müfettişlerin incelemeleri sonucu Emiroğlu Tekstil’e para cezaları kesildiğini söyledi. Mullaoğlu bazı üyelerinin kıdem tazminatı hakkının doğmasına birkaç gün kala işten çıkarıldığını söyleyen Mullaoğlu, üyeleri için dava açacaklarını dile getirdi. (Adana/EVRENSEL)
  

www.evrensel.net