Borç tavanı toplantısı ertelendi

Borç tavanı toplantısı ertelendi

Amerikan Kongresi ülkenin borç tavanının yükseltilmesi konusunu görüşmeye devam ederken, Beyaz Saray’da Kongre liderleriyle yapılaması planlanan toplantı ertelendi.

Amerikan Kongresi ülkenin borç tavanının yükseltilmesi konusunu görüşmeye devam ederken, Beyaz Saray’da Kongre liderleriyle yapılaması planlanan toplantı ertelendi. Beyaz Saray toplantısına Başkan Barack Obama ve Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın yanı sıra, Senato ve Temsilciler Meclisinin başkanları katılması planlanmıştı.

Amerikan yönetiminin bütçe çıkmazı yüzünden kimi kamu hizmetlerini askıya alması üçüncü haftasına girerken, ABD’nin temerrüde düşmesi halinde ekonomik felaket yaşanacağı uyarısında bulunuyor.

Beyaz Saray’dan bugün yapılan duyuruda, “Senato’daki liderlerin, borç tavanını yükselterek hükümeti yeniden tam kapasiteyle çalışır hale getirecek bir çözüme doğru önemli ilerlemeler sağlayabilmesi için, öğleden sonra yapılması planlanan toplantının ertelendiği” kaydedildi.

BELLİ BELİRSİZ İLERLEME

Başkan Barack Obama konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bu hafta içinde hem Temsilciler Meclisi, hem de Senato’da, gerçek anlamda ilerleme kaydetmezsek ve Cumhuriyetçiler ülke için doğru olanı yapmak üzere, kendi siyasi kaygılarını bir yana bırakmaya yanaşmazlar ise, temerrüde düşmemiz olasılığı büyük. Temerrüde düşülmesi de ülke ekonomisi üzerinde yıkıcı etkiler yaratabilir.”

Bununla birlikte Obama, yarına kadarki mühlet içinde borç tavanının yükseltilmesi konusunda Kongre’de süren görüşmelerde “belli bir ilerleme” gözlemlediğini de ekledi.

KRİTİK GÜN PERŞEMBE

Kongrede 1 Ekim’de bütçe üzerine uzlaşmaya varılamayınca bazı kamu hizmetleri askıya alınmış, bazı devlet daireleri kapanmıştı. ABD’nin perşembe gününe kadar hükümetin borçlanma limitini artıran bir düzenleme üzerinde uzlaşması gerekiyor.

Bu konuda uzlaşmaya varılamaması halinde ABD’nin borçlarını ödeyemeyecek duruma düşebileceği belirtiliyor. Bu olasılık, ABD içinde ve dışında kaygı yaratıyor. Demokratların Senatoda çoğunluğu olmasına rağmen borç tavanının artırılması konusundaki önerilerine yeterli desteği bulamayabilecekleri belirtiliyor.
Daha önce Temsilciler Meclisi ile Beyaz Saray arasındaki görüşmelerde anlaşma sağlanamamıştı. Cumhuriyetçiler, Obama’nın 2010’da geçirdiği sağlık reformuna fon aktarmaktan vazgeçmesi ya da kaynak aktarmayı ertelemesini isteyerek yeni bütçeye onay vermemişti.
Bütçe geçmediği için bazı kamu hizmetleri askıya alınmış, yüz binlerce memur zorunlu tatile çıkarılmıştı.

IMF: BORÇ KRİZİ RESESYONA NEDEN OLUR

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, ABD’deki borç krizinin küresel ekonomiyi resesyona sürükleyebileceği uyarısında bulundu. Lagarde, Amerikan televizyonuna verdiği mülakatta ABD’deki borç krizinin ‘dünya ekonomisinin zarar görmesine’ neden olabileceğini söyledi.
ABD, yarına kadar borç tavanının artırılması konusunda fikir birliğine varamazsa ABD Hazine Bakanlığında yeterli fon kalmayacak.
Lagarde, “Eğer bu seviyede bir aksama, belirsizlik ve ABD’nin anlaşmasına dair bir güven eksikliği olursa bu, tüm dünyanın büyük zarar göreceği anlamına gelir ve biz de yeniden resesyona sürüklenme riskiyle karşı karşıya kalabiliriz” dedi. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net