Caiz midir?

Caiz midir?

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi, içinde ‘tüyü bitmemiş yetimin de hakkı’ olan makamının olanağı ve uçağı ile hacca gitti. Diyanet, faizli işleyişi içinde barındıran kredi kartıyla kurban kesimine onay verdi.

Sennur Sezer

İslamiyette (ki ben inanırım) ibadet ikiye ayrılır: Bedenen yapılan ibadetler, mal ile yapılan ibadetler. Namaz ve oruç bedenen yapılan ibadetlerdir. Vücut ve ruh sağlığınız yerinde değilse koşullar değişir, zorunluluğu azalır. Mal ile yapılan ibadetlerin biri zekattır, öteki kurban. Hac farizesi ise hem mal ile hem beden ile yapılması zorunlu ibadetlerdendir. Yani hem paranız olacak, hem sağlığınız yerinde olacak. Üstelik çoluk çocuğunuzun altı aylık geçim parasının oluşu, yakınlarınız içinde darda, borçlu kimse olmaması gibi zorunluklar da ayrı. Bu durum haccı zorlaştırmıştır. Osmanlı İmparatorluğu döneminde hiç hacı padişah olmamıştır, II. Osman (Genç Osman) hariç. Belki de bir padişahın kese-i hümayunu’nun kendi kazancı sayılmayacağındandır. Zaman geçti, din değişmediyse de koşullar değişti galiba. Bir bileni bulsam (yok bilen vardır mutlaka da) samimi yanıt vereceğine inandığım bir bileni bulsam şunu soracağım:

Refi Cevat Ulunay, bir yazısında, kendisinin Emir tarafından Mekke'ye davet edildiğini ancak gitmeyeceğini yazmıştı. Davetle gidilecek Haccın sıradan bir yolculuktan farkı olmayacağını, Haccın kişinin kendi kazancıyla yapılması gerekli bir yolculuk olduğunu da açıklamıştı. Şimdi  aklıma takılıyor devlet parasıyla/aracıyla, resmi sıfatla yapılacak bir hac yolculuğu haccı ifa sayılır mı ve caiz midir?

Bir de kurban meselesi var. Eskiden beri kurbanın borçla kesilebileceğine inanılır. (Hayvanın etiyle kendi ihtiyacını karşılarsınız) Ama sıkıntıya düşecekseniz borçluyken kurban kesilmez. Öte yandan bu borca, İslami olarak rib’a (yani faiz) ödenmez. Şimdi kredi kartıyla kurban kesilebileceği fetvası verildi. Kredi için ödenecek faizi kimse hesaplamıyor galiba. Hani emekli maaşının içinde faiz var diye bu maaşı haram sayanlar? Bu soruyu onlara sorayım bari, faizden kazanılmış parayı borç alıp kurban kesmek caiz midir?..
Benim inandığım İslamiyette Yaratıcıyla kul arasına kimse giremez ama fetva toplumu olduk ya... Bir sorayım dedim.


HOCA, FAİZ BUNUN İÇİNDE!

Taksitli kurban konusunda fetva veren Diyanet İşleri Başkanlığı, kurban kesmekle mükellef olan vatandaşların, satın alacağı hayvanın bedelini peşin olarak verebileceği gibi, vadeli veya taksitli olarak da verebileceğini söyledi. “Bu bağlamda bedelin kredi kartıyla ödenmesi kurbanın sıhhatine engel teşkil etmez. Ancak kredi kartı borcunu, ödeme tarihinde ödemek ve gecikmeden kaynaklanan faizli işleme düşmemek gerekir” uyarısı yaptı.

Diyanet İşleri, kredi kartlarında faize düşülmese bile kart uygulamasının içinde faizi barındırdığı gerçeğini görmezden geldi. Şöyle ki, bankalar vatandaşlara kredi kartına taksitli alışveriş imkanı verse dahi, satış yapanlardan komisyonunu alıyor. Faizli bir işleyiş söz konusu.

Ayrıca, ‘peşin fiyatına taksitli satış’ denilse de çoğu zaman ürünün fiyatı faiz eklenerek hesaplanıyor ve bu rakam taksitlendiriliyor.


HALKIN PARASIYLA HACCA GİTTİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz’in davetlisi olarak, Hac ibadetini yerine getirmek için önceki gün beraberinde eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte İstanbul’dan Medine’ye gitti. Cumhurbaşkanlığına ait TC- CBK kuyruk tescilli uçakla Suudi Arabistan’a giden Cumhurbaşkanı Gül’ün yolculuğunun perşembe günü sona ermesi bekleniyor. Görev başındayken hacca gidecek ilk Türkiye Cumhurbaşkanı olan Abdullah Gül, ‘İfrat Haccı’ yapacak.

Gül’ün, Suudi Arabistan’a yapacağı ziyaret ile ilgili olarak Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada şöyle denildi: “Sayın Cumhurbaşkanımız, Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz’in davetlisi olarak, Hac farizasını yerine getirmek üzere 13-17 Ekim 2013 tarihlerinde Suudi Arabistan’ı ziyaret edeceklerdir. Sayın Cumhurbaşkanımız, ziyaretleri kapsamında üst düzey Suudi yöneticilerle de bir araya gelecekler ve ikili ilişkilerimizin çeşitli veçhelerinin yanı sıra, güncel bölgesel ve uluslararası konular hakkında görüş alışverişinde bulunacaklardır.”


İFRAT HACCI NEDİR

İfrat haccı, umresiz yapılan hacdır. Bu haccı yapana ‘müfrit’ denir. İfrat haccı yapacak olan kimse, Mikat sınırında veya daha önce ihrama girerken “Allah’ım! Senin rızan için hac yapmak istiyorum. Bunu kolaylaştır ve kabul eyle” diyerek yalnız hacca niyet eder ve telbiye getirir. Bu şekilde hac için ihrama girdikten sonra, artık bayramın birinci günü tıraş oluncaya kadar ihramdan çıkamaz. İfrat haccı yapan kimsenin Mekke’ye varınca yapacağı ilk tavaf, Kudüm Tavafı dır. İfrat haccı yapanların hac kurbanı kesmeleri gerekmez. Dilerse nafile olarak kesebilir. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net