Bakan’dan kadınlara çirkin sözler

Bakan’dan kadınlara çirkin sözler

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in kadınlara yönelik tartışma yaratacak sözler sarf etti. Bakan Çelik, “80 yaşında bir adam 40 yaşında biriyle evleniyor. 60 yıl devlete yük biniyor. Kadın sırf adamın evine ve maaşına konmak için evleniyor” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in kadınlara yönelik tartışma yaratacak sözler sarf etti. Bakan Çelik, “80 yaşında bir adam 40 yaşında biriyle evleniyor. 60 yıl devlete yük biniyor. Kadın sırf adamın evine ve maaşına konmak için evleniyor” dedi. Üstelik Hürriyet’te yer alan bu haber ise Faruk Çelik’in Çalışma Meclisinde ele alınan konulara dair anlattığı detaylar.

KADININ GELİŞ NEDENİ BUYMUŞ

Nuray Babacan ve Erdinç Çelikkan’a yaptığı açıklamada, Türkiye’de birçok yaşlı insanın genç kadınla evlendiğini söyleyen Faruk Çelik, “Bunun yanlış olduğunu söylüyorum. Sosyal güvenliğe 70 yıllık yük getiriliyor. Bunu gördüğüm kişilere ‘böyle evlilikler yaparsanız Sosyal Güvenlik Kanunu’nda samimiyetle değişiklik yapacağım’ diyorum. 80 yaşında bir adam 40 yaşında birisiyle evlendi. Kadın 40 yıl daha yaşasa, 3 yaşında kızı olsa ve 20 sene evlenmese ona bakacağız. 60 sene banko devlete yük getirecek. Yaşlı adam öldükten sonra 60 sene onun maaşını vereceğiz. Böyle bir şey olmaz. Onun için geçmişe dönük 10 yıllık sigortalı olması yönünde ya da geleceğe dönük kural koyulabilir. Bu evliliklerde kadının geliş nedeni bu zaten” diye konuştu.

KADINLARA İSTİSMARCI DEDİ

Şimdi kadınlara 250 lira maaş verildiğini belirten Çelik, “Kadın açısından anlaşmalı olduğu belli. Erkek açısından değil, erkek için 80 yaşında yalnızlık zor. Eve gidiyorsun çekilecek gibi değil. Canın sıkılıyor. Sosyal güvenlikte bu istismar alanlarını kapatmak gerekiyor. Adam açısından istismar yok ama kadın kesinlikle gelirken sırf evine ve maaşına konmak için geliyor” dedi. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net