Petrol-İş üyesi kamu işçileri iş bırakıyor

Petrol-İş üyesi kamu işçileri iş bırakıyor

PETROL-İŞ Sendikası üyesi kamu işçileri Türk-İş’in kamu toplusözleşme sürecini iyi yönetememesi ve hükümetin işçileri ciddiye alan bir adam atmamasını protesto etmek için bugün 1 saat iş bırakacak.Kamu sözleşmeleri Türkiye genelinde 101 işyerinde 230 bin işçiyi kapsıyor. Petrol-İş ise TPAO

PETROL-İŞ Sendikası üyesi kamu işçileri Türk-İş’in kamu toplusözleşme sürecini iyi yönetememesi ve hükümetin işçileri ciddiye alan bir adam atmamasını protesto etmek için bugün 1 saat iş bırakacak.

Kamu sözleşmeleri Türkiye genelinde 101 işyerinde 230 bin işçiyi kapsıyor. Petrol-İş ise TPAO, BOTAŞ, ETİ MADEN, MAKİNA KİMYA, AFYON ALKOLOİD işyerlerinde çalışan 6 bin 250 üyesi adına görüşmeleri sürdürüyor. Şimdiye kadar 3’er görüşme yapılırken, 60 günlük yasal görüşme süreci de tamamlandı.

Sendikadan yapılan açıklamada “Bu aşamadan sonra uyuşmazlık prosedürüyle resmi arabulucu tayin edilip, çalışmaya başlayacak, daha sonra da grev yasağı kapsamında olan işyerlerimizde Yüksek Hakem Kurulu süreci başlayacak, grev yasağı kapsamında olmayan işyerlerimizde ise grev ile ilgili prosedürler başlayacaktır” dendi.

Petrol-İş’in bu yılki kamu toplu iş sözleşmelerinin temel stratejisinin yapılacak olan genel seçimler dikkate alınarak belirlenmesi gerektiğini belirttiği hatırlatılan açıklamada, Türk-İş Başkanlar Kurulu’nun da bu yönde karar almasına rağmen kararın ilgili sendikalar ve Türk-İş tarafından doğru işletilemediği bildirildi. İşçilerin tepkilerini göstermek için bugün işe 1 saat geç başlayacağı duyurulan açıklamada “Kamu toplu iş sözleşmelerinde sürecin hızlandırılması ve taleplerimizin gerçekleşmesi için Petrol-İş’in bu mücadelede hazır olduğunu ifade ediyor, 230 bin kamu işçisinin ortak mücadelesinin örgütlenmesi gerektiğine inanıyoruz” dendi. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net