23 Şubat 2011 21:47

Elektrik ve doğal gaz fiyatları artacak mı?

KENDİSİNE yöneltilen soruları yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci, Arap ülkelerinde yaşanan olayların petrol fiyatları üzerinde artırıcı bir yönde etkisinin olduğunu, bunun da petrol ve doğal gazda büyük oranda ithalata bağımlı olan Türkiye’nin petrol faturasını artırdığını söyledi. Du

Elektrik ve doğal gaz fiyatları  artacak mı?

Paylaş

KENDİSİNE yöneltilen soruları yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci, Arap ülkelerinde yaşanan olayların petrol fiyatları üzerinde artırıcı bir yönde etkisinin olduğunu, bunun da petrol ve doğal gazda büyük oranda ithalata bağımlı olan Türkiye’nin petrol faturasını artırdığını söyledi. Durum, “Elektrik ve doğal gaz fiyatları artacak mı?” sorusunu gündeme getirdi.
Sadece petrol faturasının artmakla kalmayacağını, petrole bağlı olarak fiyatlandırılan doğal gaz maliyetlerinde de, ileride, gecikmeli de olsa önemli artışlar meydana geleceğini kaydeden Müsteşar Kilci, fakat bunun tüketici fiyatlarına ne ölçüde yansıyacağını şu anda kestirmenin mümkün olmadığını bildirdi.
Şu anda siyasi olarak karış ülkelerden biri olan Cezayir’den önemli miktarda LNG ithalatının söz konusu olduğunu dile getiren Kilci, bölgedeki gelişmeleri yakından takip ettiklerini, fakat şu anda Türkiye’nin enerjide arz güvenliğini etkilen bir durumun söz konusu olmadığını vurguladı.

TPAO’NUN LİBYA’DAKİ ÇALIŞMALARI DURDURULDU

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının (TPAO) Libya’daki çalışmalarının hatırlatılması üzerine Metin Kilci, şu anda Libya’da TPAO’nun faaliyetlerinin durdurulmuş durumda olduğunu bildirdi.
Kilci, “Zaten şu ana kadar keşif yapılan noktalarda gerekli çalışmalar yapılıp kuyular bağlanmıştı. Yeni kuyuların açılması ve kulelerin buralara nakli söz konusuydu. Bu sürece ara verildi. Şu anda çalışmalar durmuş durumda, gelişmelere göre çalışmaların devamı gündeme gelecek” dedi.
Petrolde 100 doları psikolojik sınır olarak öngörmediklerini, daha önce petrolün varil fiyatının 140 doları aştığını, daha sonra ise 60-65 dolarlara kadar düştüğünü ifade eden Kilci, fiyatlarda zaman içerisinde böylesine iniş çıkışların olabileceğini söyledi.
Müsteşar Kilci, “Piyasaları yakından izliyoruz. Hem akaryakıt ürünlerinin tüketiciye yansıması açısından hem de doğal gaz fiyatları açısından. Maalesef bu gelişmeler en başta cari açığımız olmak üzere aleyhimize olan gelişmeler. Umarım kısa zamanda piyasalar istikrar kazanır” diye konuştu. (ANKARA)

ÖNCEKİ HABER

‘En pahalı benzin bizde’ itirafı

SONRAKİ HABER

Seramik fabrikasında ücretlerini alamayan işçiler eylem yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa