DHL’de işçiyle sendikacı arasında TİS tartışması

DHL’de işçiyle sendikacı arasında TİS tartışması

TÜMTİS’te örgütlenen işçiler, el birliği ile, taleplerini karşılayacak bir sözleşme yapmaya hazırlanıyor. Ancak bu aşamada işçiler, talepleri konusunda bazı sendika yöneticileriyle sorun yaşadılar.

DHL işçileri, 476 gün süren mücadelenin sonunda artık sendikalı. Şimdi yeni bir süreçle, toplusözleşme süreciyle karşı karşıyalar. TÜMTİS’te örgütlenen işçiler, el birliği ile, taleplerini karşılayacak bir sözleşme yapmaya hazırlanıyor. “Sendika bizim birliğimizin adıdır, sendika bizden ayrı bir şey değildir” diyen DHL işçileri sözleşme sürecinin her aşamasında katılımcı olacaklarını ifade ediyor.

Ancak bu aşamada işçiler, talepleri konusunda bazı sendika yöneticileriyle sorun yaşadılar. Yetkinin alınmasının ardından geçtiğimiz hafta sonu işçilerle toplantı yapan TÜMTİS yöneticileri, toplusözleşmeyle ilgili bir öneri formu dağıtarak, herkesin kendi isteklerini yazıp formu iletmesini istedi. İşçiler de formları doldurup sendika yöneticilerine teslim ettiler. Formlarda yer alan ağırlıklı talepler şöyle: İşe girişte ücret tabanının bin 200 TL olması, izin paralarının ödenmesi, çocuk yardımı, yakacak yardımı, kırtasiye yardımı, bayram ikramiyesi, doğum yardımı, evlilik yardımı. 

DHL’nin Esenyurt ve Kıraç depolarında çalışan işçilerin çoğunluğunun, formdaki “Çözülmesini istediğiniz öncelikli sorun nedir?” sorusuna verdiği yanıtlara göre, işçilerin öncelikli üç talebi şöyle: Atılan işçilerin geri alınması; Taşeron uygulamasının son bulması: Temsilcilerin seçimle gelmesi. 

‘KİMSENİN LÜTFU DEĞİL BİZ KENDİMİZ BAŞARDIK’

İşçilerin bu aşamadan sonrasına ilişkin anlattıkları ise sendikacılarla yaşadıkları tartışmalara dair. Kıraç deposundan işçiler, gazetemize “Sendika yöneticileri bize sözleşmeyi birlikte yapacağız diyorlardı. Bize verilen formları verdikten sonra Sendika Yöneticisi Muharrem Yıldırım tek tek arkadaşlarımızı arayarak ifade ettiğimiz taleplere tepki gösterdi” dedi. Muharrem Yıldırım’ın Kıraç deposuna gelerek tehditkar ifadeler kullandığını iddia eden işçiler, kendilerine “Biz bu taleplerle adamların karşısına çıkarsak görüşecek bir şey yok derler” dediğini aktardılar. 

Daha sonra Esenyurt 2’ye giden Yıldırım’ın burada görüştüğü işçiler ise yaşananları şöyle anlattılar: “Muharrem Yıldırım biz bu isteklerinizi sunarsak greve çıkmak demektir, siz grev nedir biliyor musunuz, gibi laflar kullandı. En çok da atılan arkadaşlarımızın geri alınmasını yazdığımız için kızdı, biz bunu söylemiştik zaten bir daha niye yazıyorsunuz diye tepki gösterdi. Temsilcilerin seçimle gelmesi konusunda ise sendikanın tüzüğüne göre yetkinin kendilerinde olduğunu, istediklerini atayabileceklerini söyledi. Bu nasıl sendikacı biz anlamadık! Hem isteklerimizi soruyor, söyleyince de böyle şeyler yazamazsınız diye işçileri azarlıyor. Muharrem Yıldırım bize ‘siz daha önce yüzde 5 bile alamıyordunuz, sesiniz çıkmıyordu’ diyor. Biz de diyoruz ki sesimiz çıktığı için binbir zorlukla sendikalaştık, bu hak kimsenin lütfu değil biz kendimiz başardık.”

GENEL BAŞKANA ÇAĞRI

İşten atılan arkadaşlarının sendikal mücadeleyi başlatanlar ve bu mücadelede en çok emeği geçen kişiler olduğunu belirten işçiler, “Arkadaşlarımız sendika istedi diye işten atıldılar. Bu mahkeme tarafından da ispatlandı, şimdi arkadaşlarımız alınmadan biz kazanmış mı olacağız? Biz her şeyden önce arkadaşlarımızın geri alınmasını istiyoruz” dediler.  

Yaşananlarla güvenlerinin sarsıldığını, ancak sendikanın genel yaklaşımının bu olmadığına inandıklarını belirten işçiler, Genel Başkan Kenan Öztürk’ün devreye girmesini istiyor.


ÖZTÜRK: İŞÇİ ONAY VERMEZSE İMZALAMAYIZ

İşçilerin iddialarını sorduğumuz TÜMTİS Genel Başkanı Kenan Öztürk, DHL’de zorlu bir örgütlenme sürecinin ardından başardıklarını belirterek, işten atılan tüm işçilere sahip çıktıklarını, birçok zorlukla bu arada Hak-İş’le de mücadele ettiklerini anlattı. Sözleşme sürecinin işçilerle beraber yürütüldüğünü, geçtiğimiz pazar günü Avrupa ve Anadolu yakasındaki işçilerle yaptıkları toplantıda anket kağıtları dağıttıklarını dile getiren Öztürk, sürecin tüm aşamalarını işçilerle birlikte yürüteceklerini söyledi. İşçilerin onay vermeyeceği bir sözleşmeyi imzalamayacaklarını belirten Öztürk, bazı politik grupların işçilerle sendikanın arasını bozmaya çalıştığını iddia etti.

Muharrem Yıldırım’ın işçileri azarlamadığını, sözleşme döneminin zorluklarını anlattığını belirten Öztürk, şunları söyledi: “İşçilerin taleplerini dikkate almasak anket yapmazdık, işçiye ne istiyorsunuz diye sormazdık. DHL işçileri ilk sözleşmesini yapacak. Bu sürecin zorluğunu bilmiyorlar. İşçiler bazen olmayacak taleplerde bulunabiliyor. Olabilecek taleplerle sözleşme masasına gitmeliyiz. Sözleşme taslağında atılan işçilerin işe alınması, taşeronun yasaklanması ve taşeron işçilerin kadroya alınması talepleri de olacak.” 

DHL işçilerinin temsilcilerini seçimle belirleme talebi varsa bunu kendileriyle paylaşmaları gerektiğini söyleyen Öztürk, Muharrem Yıldırım’ın bu konusunda işçileri azarladığını zannetmediğini ifade etti. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net