10 Ekim 2013 06:00

Çelik İş’ten ‘demokratik seçim’ sözü

Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Cengiz Gül, İsdemir’de demokratik bir seçim için işçilere söz verdi.

Çelik İş’ten ‘demokratik seçim’ sözü

Fotoğraf: Emrah Yorulmaz/AA

Paylaş

 

Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Cengiz Gül, İsdemir’de demokratik bir seçim için işçilere söz verdi. 

Cengiz Gül, önceki gün vardiya çıkışında kara yollarında 1500 işçiye seslendi. Eski Şube Başkanı Metin Önde’yi TİS sürecinde sürekli olarak “yüzde 50-60-70 zam alınacağı” propagandası yapmakla suçlayan Gül, “bilerek işçilerde yüksek beklenti yaratıldığını” ileri sürdü. Gül, “Bu işleri önce planlamışlar. Ben yüzde 30 dedim, 27 aldım. Gelip bana tepki koymayın, size yüksek rakamlar söyleyenlere tepki koyun” diye konuştu. 

TİS sürecinde hiçbir şeyi gizli yapmadığını, açık davrandığını söyleyen Cengiz Gül, İsdemir yönetiminin en son yüzde 6.30 teklif ettiğini hatırlatarak “Hepinize kabul ediyor musunuz diye sordum, hayır dediniz. Biz de greve çıktık. TİS sürecinde işveren postabaşıların formen olması için yüzde 30 teklif etti. Biz de yüzde 30 zam hedefi koyduk” dedi.

İmzalanan TİS’le işgüvencesi sorununun aşıldığını, işçilerin işten atılma korkusunun kırıldığını savunan Gül, Türk Metal’e yüklendi: “Bir önceki TİS döneminde biz yüzde 40 zam aldığımızda onlar yüzde 4 zam aldılar. Bu dönem İsdemir işçilerinin grevi sayesinde yüzde 11 aldılar. Teklifleri yüzde 8’di.” Türk Metal yöneticilerini “darbeden medet uman Ergenekoncu güçler” sözleriyle itham eden Gül, “JİTEM, Ergenekon toplantılarını sendikalarında yaptılar. Demokrasi kesintiye uğramışsa, askerler darbe yapmışsa uzantıları bugün bu güçlerdir” diye konuştu. 

SEÇİMLER 15 OCAK’TA 

Çelik-İş İskenderun Şubesinin 15 Ocak’ta seçim yapacağı bilgisi veren Cengiz Gül, işçilere delege seçimlerinin özgür ve demokratik olacağı, genel merkezin seçime hiçbir müdahalede bulunmayacağı garantisi verdi. Türk Metal Sendikasının “şube başkanları ayrıldı başkanlık yapacak adam yok” dediğini hatırlatan Gül, şunları söyledi: “Bizim şube başkanı atamamız doğru değil, bu demokratik olmaz. Seçimle olur, işçi seçer. Özgürce, demokratik delege seçimleri yapacağız. Ayrı ayrı listelerle yarış olmayacak. Kırmızı-mavi diye liste olmayacak. Blok liste olmayacak. Tek liste olacak, çarşaf liste ile seçim yapılacak. Herkes istediğini işaretleyecek. Geçmiş delege seçimlerindeki sıkıntıları aşacağız. Her işçi aday olabilecek. Tüm adaylar yarışacak. Aday olan herkes sandıkta görevli olacak ve oyları birlikte sayacak. Sonra delegeler, şube yönetimini ve şube başkanını seçecek. Demokratik yarışa herkesi davet ediyorum.” (İskenderun/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Açılımda yeni bir şey yok!

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Aybet: Gazetecilikten mahkum olan yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa