Kamuda başörtüsü tam sayfa, dekolte yok

Kamuda başörtüsü tam sayfa, dekolte yok

Hüseyin Çelik’in, “Kimseye karıştığımız yok ama” diyerek dekoltesinin kabul edilemez olduğunu söylediği sunucunun işten çıkarılması gazetelerde ilgiye değer görülmedi. Kamuda başörtüsü yasağının kaldırılması ise manşetlerdeydi.

AKP Genel Başkan Hüseyin Çelik’in, “Kimseye karıştığımız yok ama” diyerek dekoltesinin kabul edilemez olduğunu söylediği sunucunun işten çıkarılmasının ardından yaptığı savunma gazetelerde ilgiye değer görülmedi. Ancak demokrasi paketinden çıkan kamuda başörtüsü yasağının kaldırılması, gazetelerde ya manşet oldu ya da sayfada görülen önemli haberlerin başında yer aldı.

Sunucu Gözde Kansu, “AKP Genel Başkan yardımcısı işaret etti” diye kapı önüne kondu. Sosyal medya tepkilerle dolu... Çelik, açıklama yapıp kendini savunmaya çalıştı önceki gün twitterdan, ama açıklaması başka tartışmalara yol açtı... “İfade özgürlüğü” dedi toplum duyarlılığından bahsetti...Peki gazeteler bu haberleri nasıl gördü? Demokratikleşme paketini öve öve bitiremeyen yandaş basın, bir kadının kıyafetine yapılan müdahaleyi antidemokratik buldu mu?

RADİKAL: BU OLMADI

Kimi gazeteler birinci sayfalarına sunucunun işten çıkarıldığını yansıttı, kimisi de görmezden geldi. En çok dikkat çeken manşet Radikal gazetesine ait oldu. Radikal “Bu Olmadı” manşeti attı. Haberde “Türkiye parça parça gelen özgürlüklerin tadını çıkaramıyor. Kamuda kıyafetin serbest olduğu günde, özel bir televizyonun sunucusu işinden oldu” dedi.
Radikal gazetesi, sunucunun işini kaybetmesinden kaynaklı rahatsızlığını dile getirdi ama demokrasi paketinin parçalı da olsa özgürlükler getirdiğini savundu. Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can da köşe yazısında başörtüsü yasağının kamuda kaldırılmasının, çalışan kadını özgürleştirdiğini ve kadınların bu konuda mutluluk duyduğunu belirtti. Sonra da dekolte rahatsızlığı haberine değindi. “Şimdi Bu Oldu mu” manşeti kullanarak hafif bir kırgınlığını dile getirdi. Eyüp Can, kişisel olarak Hüseyin Çelik’in dekolteden rahatsız olabileceğini ama bunu toplum önünde söylerse kıyafete siyaset karışacağını belirtti yazısında. Gazete, köşe yazısı ve manşet bütünlüğü olarak bakıldığında, paketten memnun. Başörtü yasağının kalkığı gün bir kadına uygulanan baskıya biraz bozulmuş... Ama net tepki manşetten “Bu nasıl demokrasi” şeklinde değil en azından...Tabii gazetenin köşe yazarlarını ayrı tutalım Ezgi Başaran net bir cevap vermiş yaşam şekline yapılan müdahalelere.

STAR: KIYAFET FAŞİZMİ TARİHE KARIŞTI

Gazeteler “Demokratikleşiyoruz” derken, kamuda başörtü yasağının kalmasını ele aldı Fotoğraflarla haberler desteklendi. Mutluluk bildiren röportajlar da keza öyle. Ancak ‘demokrasi’ cümlelerini art arda kuran bazı yandaş  gazeteler giydiği kıyafeti nedeni ile işinden olan sunucu haberini sayfasına taşımadı.
Örneğin, Yeni Şafak gazetesi Başbakan Erdoğan’ın sözlerini manşet yaptı: 76 Milyon Öz Evlat... Sayfanın diğer köşesinde “Yeni Bir Gün” başlığı ve kamuda türban yasağının kaldırılmasına ilişkin fotoğraflar. Yeni Şafak’ın birinci sayfasında ise işten çıkarılan Gözde Kansu’ya dair tek kelime yok...
Star gazetesi de keza öyle... Başbakan Erdoğan’ın fotoğrafının yer aldığı manşet haberde “Karanlığı bitirdi” cümlesini kullandı gazete. Hatta “Kıyafet Faşizmi Tarihe Karıştı” diye de bir başka başlık attı... Ama bu gazetede de Gözde Kansu ile ilgili haber yok.

ZAYTUNG DALGA GEÇTİ

Çelik’in açıklamaları hem tepkiyle karşılandı hem de dalga konusu oldu. Zaytung  “Hüseyin Çelik, 2013 Sonbahar-Kış Kabul Edilebilir Giysiler Kreasyonunu Görkemli Bir Defileyle Tanıttı” başlığını kullanarak bir haber yaptı. Haberden kısa alıntı şöyle: Bu yıl Kuruçeşme Arena’da düzenlenen İstanbul Fashion Week’in en çok merakla beklenen defilelerinden olan “Hüseyin Çelik Collection” sonunda modaseverlerle buluştu... Türkiye’de bu kış neyin kabul edilebilir olduğunu öğrenmek için ekran başına geçen milyonların da ilgiyle takip ettiği defile, izleyenlerden tam not aldı. Görkemli defilenin ardından kısa bir konuşma yapan ünlü modacının “Kimsenin hayat tarzına karıştığımız yok ama...” sözleriyse salonda kahkaha fırtınaları estirdi. (MEDYA SERVİSİ)

www.evrensel.net