AKSA işçileri yol kapattı

AKSA işçileri yol kapattı

AKSA işçileri şirket binasına yürüdü, yol kapattı. İş güvenliği ve düşük ücretlerin yükseltilmesi talepleriyle greve başlayan AKSA işçileri, grevin 20. gününde AKSA binasına yürüdü.

Kemal Özer

AKSA işçileri grevin 20. gününde şirket binasına yürüdü, yol kapattı.

İş güvenliği ve düşük ücretlerin yükseltilmesi talepleriyle greve başlayan AKSA işçileri, grevin 20. gününde AKSA binasına yürüdü. EMEP, BDP, ESP, DHF’nin yanı sıra DİSK, KESK ve çeşitli demokratik kitle örgütlerinin de destek verdiği yürüyüşte sık sık, ‘Direne direne kazanacağız’, ‘Yaşasın AKSA direnişimiz’, ‘Yaşasın sınıf dayanışması’ sloganları atıldı. AKSA önünde işçiler adına konuşan Cafer Yıldız, işçilerin kazanılmış haklarının özellikle son 10 yıllık AKP Hükümeti döneminde hak olmaktan çıkarıldığını söyledi. AKSA Elektrik Şirketinin, Dersim’e yüksek kârla elektrik satabilmek için, işçilerin can güvenliğini hiçe saydığını belirten Yıldız, “Taşeron şirketlerde  bile daha yüksek olan maaşlar, yaklaşık 4 ay önce taşeronun aradan çıkmasıyla yükselmemiş, aksine AKSA’nın kar hırsıyla daha da düşürülmüştür” dedi.

‘MÜCADELE SÜRECEK’

İşçilerin talepleri gözetilmeden imzalanan toplusözleşmenin meşru olmadığını ifade eden Yıldız, “Bu sözleşme bizim için müsveddeden ibarettir. Taleplerimizi iletmek için AKSA ile yaptığımız görüşmelerde 7 maddeden 6’sını kabul ettirdiğimiz söylenmiştir. Ancak bu talepler zaten işçilere verilmesi gereken haklardır” dedi. Yıldız, işçilerin temel talepleri olan; maaşların yeniden düzenlenmesi ve iş güvenliğinin sağlanması koşulları kabul edilene kadar mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

‘24 SAAT KARANLIKTA KALSAK DA İŞÇİLERİN YANINDAYIZ’

Yıldız’ın ardından söz alan Hakların Demokratik Kongresi (HDK) Dersim Bölge Temsilcisi Hüseyin Tunç ise, Dersim halkının direnişteki AKSA işçilerinin yanında olduğunu söyledi. “Elektrik kesintileri olduğu için AKSA işçileri ve Dersim halkı karşı karşıya geliyor şeklindeki haberler kara propagandadır” diyen Tunç, “24 saat karanlıkta kalsak bile AKSA işçilerinin onurlu mücadelesinin bir parçasıyız” diye konuştu.

İşçiler daha sonra Dersim-Elazığ kara yolunu yarım saat trafiğe kapattı. (Dersim/EVRENSEL)

www.evrensel.net